شایع ترین بیماری در بین کودکان

hlife.h 300x200 - شایع ترین بیماری در بین کودکان

 

هیچ چیز بیشتر از کودک بیمار، والدین را مضطرب و نگران نمی کند سعی کنید به اعصابتان مسلط باشید به غریزه تان اعتماد کنید اما در مورد نشانه هایی که اخطار دهنده هستند و لازم است با پزشک تماس بگیرید هشیار باشید.

اسهال:

hlife.l 300x167 - شایع ترین بیماری در بین کودکان

 

اسهال یکی از شایع ترین بیماری های دوران کودکی است. علل مختلفی مانند عفونت، عدم تحمل غذایی یا نوشیدن زیاد آب میوه می توانند باعث اسهال کودک شوند. تا زمان قطع اسهال کودک را در خانه نگه دارید و به او مایعات بدهید. اگر کودک غذای جامد را شروع کرده است از دادن غذاهای مسهل با فیبر بالا و غذاهای چرب خودداری کنید. در شرایطی که اسهال کودک بعد از ۲۴ ساعت قطع نشود یا اگر کودک کمتر از ۶ سال دارد و یا علائم بیماری دیگر مانند تب بیش از ۳۸ درجه، استفراغ، مدفوع سیاه رنگ یا خونی و یا درد شکمی دارد حتما با پزشک کودک تماس بگیرید.

 

یبوست:

بعضی از نوزادان چند بار در روز عمل دفع را انجام می دهند و بعضی دیگر هر چند روز یکبار این کار را انجام می دهند. اگر نوزاد و یا کودک نوپا به اندازه ای که شما انتظار دارید عمل دفع را انجام نمی دهد، نگران نباشید. یبوست زمانی است که مدفوع کودک به سختی و همراه با درد خارج می شود. ممکن است پزشک پیشنهاد کند مقداری آب یا آب آلو به شیشه یا فنجان آن اضافه کنید. اگر یبوست ادامه پیدا کرد یا کودک علائم دیگری مانند درد شکمی یا استفراغ دارد، حتما با پزشک تماس بگیرید.

 

گرفتگی بینی:

وقتی کودک سرما می خورد، ممکن است بینی اش به شدت کیپ شود. برای کودکان زیر۴ سال نمی توان از داروهای متداول سرماخوردگی استفاده کرد. به جای استفاده از آنها سرم نمکی برای شست و شوی مخاط بینی استفاده کنید و بعد محلول را با پوار از بینی کودک خارج کنید.

 

درد گاز:

آروغ زدن، گریه کردن و نفخ شکم می تواند علائم گاز معده ی کودکان باشد. گاز معده مشابه کولیک باعث گریه ی غیر قابل کنترل نوزاد نمی شود. چون گاز معمولا به علت بلعیدن هوا ایجاد می شود، به آرامی به او غذا بدهید و حتما آروغ نوزاد را بگیرید. علت گاز معده در کودکان نوپا تغذیه با مواد غذایی چرب و یا با فیبر بالا و یا نوشیدن آب میوه ی زیاد است.

 

التهابات پوستی:

نوزادان پوست های بسیار حساسی دارند. التهابات پوستی ممکن است از دانه های ریز تا دانه های سفید (میلیا) و یا قرمز تا التهابات خارش دار (اگزما) متفاوت باشند. برای جلوگیری از اتهابات ناشی از پوشک، حتما پوشک نوزاد را مرتب تعویض کنید و برای پیشگیری پماد بمالید. برای اگزما از صابون های زبر استفاده نکنید و همیشه پوست کودک را مرطوب نگه دارید. بیشتر التهابات پوستی جدی نیستند اما اگر التهابات پوستی کودک دردناک یا شدید است یا علائمی مانند تب و یا تاول را دارد، حتما با پزشک تماس بگیرید.

 

سرفه:

hlife.j 300x150 - شایع ترین بیماری در بین کودکان

 

شدت سرفه در کودکان متفاوت است. سرفه های خشک که شبیه صدای پارس سگ هستند ممکن است خروسک باشد. سرفه هایی که با تب همراه هستند معمولا سرما خوردگی هستند اما اگر تب بالا باشد می تواند به معنی سینه پهلو یا آنفولانزا باشند. خس خس همراه با سرفه ممکن است نشانه ی آسم یا عفونت باشند. نوزادان مبتلا به سیاه سرفه، با صدایی شبیه جغد سرفه می کنند. استفاده از دستگاه بخور و مایعات می تواند این علائم را کاهش دهد. نباید به کودکان زیر ۴ سال داروهای سرفه داده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا