تاثیرات منفی مصرف انواع مسکن ها روی بدن

وقتی مسکن می خوریم چه اتفاقاتی در بدنمان رخ خواهد داد و با چه عارضه هایی رو به رو خواهیم شد چه پیامد های منفی پس از خوردن داروی مسکن بدن ما را تهدیدی می کند. خطرات و عوارض جانبی رایج برای انواع داروهای مسکن به چه صورت است داروهای مسکن نظیر پاراسیتامول (استامینوفن) و ضد التهاب استروئیدی (ایبوپروفن) از پر مصرف ترین داروهای بدون نسخه پزشک است.

hlife.9 2 300x204 - تاثیرات منفی مصرف انواع مسکن ها روی بدن

 

مضرات آسپرین برای کودکان

بعضی از مادران، برای درمان تب یا آنفولانزای کودکان خود از آسپرین استفاده می کنند، این امر نادرست بوده زیرا گاهی استفاده از آسپرین در کودکان باعث (سندروم ری) می شود. این سندروم هرچند که نادر بوده اما اگر اتفاق بیفتد، باعث وارد شدن آسیب ناگهانی به مغز و کبد کودک می شود. بنابراین نباید قبل از ۱۹ ماهگی از آسپرین اطفال استفاده کرد. در این ارتباط، استفاده از استامینوفن و ایبوپروفن با دز مناسب ارجحیت دارد.

 

رابطه ی مسکن با پارامترهای دیگر را در نظر بگیرید.

اکثر مسکن های درد، با الکل تعامل و واکنش داشته و باعث افزایش عوارض جانبی آنها می شود. لذا باید بروشور همراه دارو به دقت خوانده و از عدم وجود تعامل و واکنش بین آنها مطمئن شد. همچنین برخی از مسکن ها، با داروهای فشار خون واکنش داشته و یا باعث افزایش فشار خون در اشخاص طبیعی و کسانی که از بیماری های مربوطه به فشار خون رنج می برند، شود. بنابراین بیماران فشار خون، حتما و به صورت مستمر با پزشکان خود در ارتباط با بهترین مسکن های درد، مشاوره کنند. اگر معده ی حساسی دارید این مسکن ها را مصرف نکنید. برخی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن باعث ایجاد حساسیت در معده شده و این نیز باعث ایجاد اتهاب، زخم و خونریزی در معده می شود. جهت پرهیز از این امر، باید مسکن ها را با کمترین دز و در کوتاه ترین مدت مورد استفاده قرار داد.همچنین این داروها باید به همراه غذا مصرف شده و در صورتی که بیمار به درمان بیش از یک هفته نیازمند باشد، باید به پزشک خود مراجعه کند.

 

قاتل خاموش کلیه

کلیه، یکی از مهم ترین اعضا بوده و فضولات را از بدن خارج و به حفظ تعادل آب و الکترولیت ها در بدن کمک  می کند. مسکن های ضد التهاب غیر استروئیدی بر کارکرد کلیه تاثیر گذاشته و استفاده مداوم از آنها به مدت طولانی باعث از کار افتادن کلیه ها خواهد شد. همچنین اگر شما از مشکلات مزمن کبدی رنج می برید، باید با دکتر خود در مورد مسکن ضد درد مناسب، مشورت کنید.

 

شمشیر دولبه برای بیماران قلبی

مسکن ها همچون شمشیر دولبه برای بیماران قلبی هستند. آسپرین با دز کم باعث چلوگیری از لخته شدن خون خواهد شد. استفاده دراز مدت از داروهای ضد التهاب فاقد آسپرین و به خصوص با دز بالا، ممکن است که با اثرات آسپرین تداخل کرده و همچنین می تواند فشار خون را بالا برده و خطر ابتلا به حمله ی قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. بنابراین، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و فشار خون بالا قبل از مصرف مسکن باید با پزشک خود مشورت کنند.

 

رابطه ی کبد با استامینوفن

 

hlife.8 2 - تاثیرات منفی مصرف انواع مسکن ها روی بدن

 

مسکن های حاوی استامینوفن اگر بر اساس دستورالعمل مورد استفاده قرار گیرند، بی خطر و تاثیر گذار هستند. هر چند که هر دارویی خطرات خاص خود را دارد. استامینوفن نقش زیادی در کاهش درد دارد اما ممکن است روی کبد تاثیر بگذارد. استفاده از این دارو با دز بالا ممکن است باعث وارد شدن آسیب حاد به کبد شود. بنابراین نباید بیش از مقدار توصیه شده در بروشور و یا نظر پزشک استفاده کرد. همچنین از نوشیدن الکل هنگام مصرف داروهای حاوی استامینوفن باید پرهیز کرد.

 

مسکن ها در دوران بارداری

مسکن های ضد التهاب غیر استروئیدی در هنگام بارداری به ویژه در سه ماهه آخر خطرناک بوده و باید قبل از استفاده از هرگونه مسکن، نظر پزشک خود را اخذ کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا