مسکن نخورید!

درد شکم، دردی است که همه افراد آن را تجربه می کنند. در این میان دردهایی هم هستند که به صورت درد شکم بروز می کنند و حتی می توانند بسیار خطرناک باشند. یک فوق تخصص گوارش در این باره گفت: اگر درد شکم خیلی حاد باشد و فرد را نگران کند دلیل بر این نیست که این درد از آپاندیس بوده و بیمار به جراحی نیاز داشته باشد. برعکس اگر برخی اوقات فردی دردهای خفیفی را احساس می کند دلیل بر بی اهمیتی درد نیست.

hlife.1 300x160 - مسکن نخورید!

 

دردهای ناشی از عضوهای داخل شکم:

اینکه درد شکمی حاد باشد یا از مدت ها قبل وجود داشته باشد می تواند ناشی از عضو های داخل شکمی باشد یا اینکه ارتباطی به این عضوها نداشته باشد. دکتر بابایی می گوید: افراد معمولا وقتی به پزشک مراجعه می کنند می گویند معدمان درد می کند و با تائید این جمله و نشان دادن ناحیه ای از معده به عنوان نقطه درد ممکن است خودشان و پزشک را به اشتباه بیندازند. مثلا درد آپاندیس که معمولا با درد اطراف ناف شروع می شود یا دردهای ناشی از لگن که با درد شکم اشتباه گرفته می شود. فوق تخصص گوارشی افزود: یکی از مواردی که در اورژانس با آن مواجه هستیم این است که فرد با درد شکمی مراجعه می کند اما با دقتی در می یابیم که وی سکته قلبی کرده است. این به این معنی است که درد انفاکتوس قلبی می تواند با درد شکمی خودش را نشان دهد. دردهای ناشی از عفونت های ریوی یا ستون فقرات هم به شکل درد شکمی خود را نشان می دهد.

 

hlife.2 300x159 - مسکن نخورید!

 

علت متابولیک درد شکم:

با اشاره به این که برخی اوقات درد شکم علل متابولیک دارد، دلایل دیگری هم وجود دارد در افرادی که دچار افزایش چربی خون یا بیماری قند هستند افزایش این دو فاکتور ممکن است به صورت درد شکمی بروز کند به عبارتی درد شکمی ممکن است از ارگان های خارج از بدن که علت متابولیکی دارد ایجاد شود و یکی از علل این نوع دردها، عضو های داخل شکمی است مثل زخم معده یا ناراحتی های معده که اگر این زخم سوراخ شود ممکن است به شکل یک درد حاد خود را نشان دهد اینجاست که فرد فورا به پزشک مراجعه می کند. لازم  به یادآوری است حتی درد سنگ کیسه صفرا یا انسداد مجاری نیز ممکن است به شکل درد شکم بروز کند.

 

تسکین درد از طریق درمان خانگی:

ممکن است درد علائمی مثل تب و لرز، تهوع و استفراغ، بی حالی به دنبال داشته باشد که به خودی خود بیمار را مجبور به مراجعه به مراکز درمانی می کند. دکتر بابایی در پاسخ به این سوال که آیا به محض بروز دردهای شکمی مجاز هستیم از قرص های ضد درد استفاده کنیم یا نه. افزود: قبلا می گفتند به محض درد از مسکن و آنتی بیوتیک استفاده نکنید و تا زمانی که به پزشک مراجعه شود درد را تحمل کنید، اما حال می گوییم باید درد را تا آنجا که ممکن است تسکین دهیم این کار مشکلی ایجاد نمی کند. اما نوع مسکنی که استفاده می کنیم مهم است به عنوان مثال اگر برای درد معده از پروفن استفاده کنیم نه تنها تسکین پیدا نمی کند بلکه زمینه برای شدت درد فراهم می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا