چرا برخی مردم چپ دست هستند؟

امروزه حدود یک دهم جمعیت دنیا چپ دستن، شواهد باستان شناسی نشون میده که از ۵ هزار سال پیش همین طوری بوده، ده درصد بقایای انسانی نشون دهنده‌ ی اختلاف در طول یا چگالیِ استخوان‌ها هستن و بعضی از ابزارها و صنایع دستی گواه استفاده توسط یک چپ دستن. برخلاف چیزی که خیلیا ممکنه فکر کنن، راست یا چپ دست بودن انتخابی نیست و حتی قبل از تولد با توجه به نحوه ‌ی قرارگیری جنین در رحم قابل پیش بینیه.

حالا که دست برتری مادرزادیه، آیا به این معناس که ژنتیکی هم هست؟

خب آره و نه! دوقولوهای همسان که ژن یکسان دارن، میتونن دست برتریِ متفاوتی داشته باشن. در واقع این اتفاق همونقدر که بین بقیه‌ ی خواهر و برادرها معموله، رواج داره ولی احتمال چپ دست یا راست دست بودن با توجه به دست برتریِ والدین با نسبت شگفت آوری قابل اندازه ‌گیریه. اگه پدرتون چپ دست باشه و مادرتون راست دست،  ۱۷ درصد احتمال داره که چپ دست به دنیا بیاین و این در حالیه که دو راست دست تنها ده درصد شانس داشتن فرزند چپ دست دارن.

با اینحال که تئوری های زیادی وجود دارن که تلاش به توضیح دست برتری از آغاز رو داشتن و اینکه چرا بیشتر مردم راست دستن،  یه مدل جدید ریاضی ادعا میکنه که نسبت واقعی بیانگر تعادل بین تراکم رقابت جویانه و همیارانه در طی تکامل بشره. فواید چپ دست بودن در فعالیت هایی که توش یه رقیب دخیله واضح تره؛ مثل جنگ یا ورزش های رقابتی. برای مثال ۵۰ درصد بهترین گل­زن­های بیسبال چپ دست بود. چرا؟ به این موضوع به شکل یه مزیت شگفت آور نگاه کنین. برای شروع از اونجایی که چپ دست­ها در اقلیتن، مسابقه دهندگان چپ دست و راست دست، هر دو بیشتر وقتشون رو صرف تمرین در برابر راست دست ها میکنن. پس زمانی که این دو در برابر هم قرار می­گیرن، چپ دست ­ها در برابر راست دست­ها آماده ترن، و این در حالیه که طرف راست دست گیج میشه. ‌ در ادامه با زندگی سالم همراه باشید.

[aparat id=”j5K9S”]

برگرفته از وب سایت TED

سعید کرامت

علاقمند به حوزه استارتاپ

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا