۳۰ هزار بیمار در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند

فرحناز صادق بیگی رئیس فراهم‌آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، اظهار داشت: سالانه حدود ۴ هزار نفر مرگ مغزی در کشور ما رخ می‌دهد که بسیاری از آنها قابلیت اهدای عضو دارند اما در حال حاضر فقط یک چهارم این تعداد به اهدای عضو می‌رسند که یکی از دلایل این موضوع عدم رضایت خانواده‌های مرگ مغزی به اهدای عضو است.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها نقش مهمی در فرهنگ ترویج اهدای عضو بازی می‌کنند، توضیح داد: مردم از طریق آموزش‌ها متوجه می‌شوند که مرگ مغزی با کمای عمیق متفاوت است و فردی که مرگ مغزی شده به طور قطعی جان خود را از دست داده و امکان ندارد به زندگی برگردد.

صادق‌بیگی تصریح کرد: تا به حال یک مورد مرگ مغزی هم در دنیا گزارش نشده است که فرد دوباره به زندگی بازگشته باشد اما بسیاری از خانواده‌ها فکر می‌کنند فردی که دچار مرگ مغزی شده در کمای عمیق قرار گرفته در صورتی که تفاوت کمای عمیق و مرگ مغزی با معاینات تشخیصی انجام می‌شود.

مسئول فراهم‌آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: فردی که در کمای عمیق قرار دارد می‌تواند به زندگی بازگردد اما اگر کسی با مرگ مغزی مواجه شود صد درصد فوت کرده و جان خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: فردی که با مرگ مغزی روبه‌رو می‌شود این شانس را دارد که جان یک تا هشت نفر را از مرگ نجات دهد لذا فرهنگ‌سازی در این زمینه باید به خوبی انجام شود.

صادق‌بیگی در پایان گفت: در حال حاضر در کشور ما ۳۰ هزار بیمار در لیست انتظار پیوند قرار دارند که روزانه ۱۰ نفر از آنها به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.

 

سعید کرامت

علاقمند به حوزه استارتاپ

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا