زندگی سالم > سلامتی > بیماری ها > علائم آسم، عوامل ایجاد، نحوه تشخیص و درمان این بیماری
بیماری آسم
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

آسم بيماري شايعي است كه ازهر۱۰ كودك يك نفر و از هر ۱۰بزرگسال يك نفر را مبتلا مي كند. بسياري چنين مي انديشند كه آسم  بيماري است كه از دوران طفوليت شروع مي شود اما ممكن است آسم در هر سني بروز كند. همچنين ممكن است در سال هاي نوجواني بهتر شود و يا کاملا از بين برود ،اما نزديك به ۱۰ %كودكان مبتلا به آسم هنوز در بزرگسالي نيز مشكلاتي خواهند داشت. ممكن است آسم در افراد يك خانواده ديده شود. اما بستگان اغلب بيماران ، مبتلا به آسم نيستند .آسم علاج قطعي ندارد اما قابل كنترل است . به طوري كه مي توان از بروز حمله هاي آسمي پيشگيري كرد. اكثر افراد مبتلا به آسم با درمان مناسب و منظم بدون غيبت از مدرسه يا كار مي توانند به زندگي طبيعي خود ادامه دهند و حتي از ورزش و شركت در ديگر تفريحات لذت ببرند.

كار ريه ها چيست ؟

براي دانستن اين كه آسم چيست بايد بدانيم كه كار ريه ها چيست ؟ در حين انجام عمل دم ، ريه ها اكسيژن موجود در هوا را مي گيرند و وارد خون مي كنند. سپس خون با جريان خود اكسيژن را به بخش هاي مختلف بدن مي رساند.در عين حال خون دي اكسيد كربن را جمع مي كند و به ريه ها برمي گرداند و اين دي اكسيد كربن همراه هواي  بازدمي از ريه ها خارج مي شود. هوا از طريق يك سري لوله ها شاخه اي به ريه وارد و از  آن خارج مي شود كه به اين لوله ها (لوله هاي برونشي )گفته مي شود.

در آسم چه اتفاقي مي افتد ؟

لوله هاي برونشي بيماران مبتلا به آسم منقبض مي شود. از آنجايي كه انجام عمل دم و بازدم از ميان اين لوله هاي باريك مشكل مي باشد،  بيماران مبتلا به آسم دچار علائم تنگي نفس ، خس خس سينه و احساس فشار در قفسه سينه مي شوند . به علاوه در اين افراد خلط  چسبناك هم توليد مي گردد كه با سرفه بالا مي آييد و يا در فرد احساس گرفتگي سينه ايجاد مي كند.

علت آسم چيست ؟

با وجود انجام تحقيقات وسيع علت آسم هنوز ناشناخته مي باشد.

چه عواملي آسم را تشديد مي كند؟

در اكثر مواقع شدت بيماري آسم دليل واضحي ندارد اما اغلب برخي چيزها باعث وخامت آسم مي شوند :

سرما خوردگي معمولي يا آنفلونزا آسم را بدتر مي كند. كه ممكن است ۶ هفته به طول بيانجامد مگر آن كه درمان مناسب انجام گيرد. حملات آسمي اغلب در اثر آلرژي ايجاد مي شود. چيزهايي كه معموال افراد مبتلا به آسم به آنها حساسيت دارند عبارتند از : گرده گياهان ، گرد و غبار خانه و پشم حيوانات. از هر۱۰ فرد آسمي يك نفر به آسپرين حساسيت دارد. ورزش خصوصا در هواي سرد ممكن است موجب بروز حملات آسمي شود اما با درمان صحيح به خوبي مي توان آسم ناشي از ورزش را كنترل كرد. در مجموع از آنجائئ كه ورزش و نرمش براي افراد مبتلا به آسم مفيد است اين افراد نبايد از انجام آنها بپرهيزند. محرك هايي از قبيل دود دخانيات ،دود غليظ و هواي پر غبار اغلب منجر به حملات آسمي مي شود

. در برخي از افراد مبتال به آسم تحريكات رواني ( خشم ، اضطراب و حتي خوشحالي زياد) مي تواند  موجب بروز حمله شود. اين كه بعضي مردم مي گويند( اعصاب خراب ) باعث آسم مي شود، صحت ندارد. مصرف اغلب قرص ها و داروها براي افراد مبتلا به آسم بي خطر است . با اين وجود ، در صورت  ابتلاي بيمار به فشار خون بالا و يا بيماري قلبي ممكن است برخي داروها ايجاد عوارض كنند كه دراين صورت از داروهاي جايگزين استفاده مي شود . در صورت ترديد ، بيمار بايد با پزشك خود مشورت كند و همچنين نبايد بدون در نظر گرفتن توصيه هاي پزشك خود مشورت كند و همچنين نبايد بدون در نظر گرفتن توصيه هاي پزشكي  و به طور ناگهاني مصرف داروهاي خود را قطع كند.

چه در مانهايي براي آسم وجود دارد؟

آسم علاج واقعي ندارد اما بيشتر افراد مبتلا به آسم با درمان صحيح ،كاملا به زندگي عادي خود ادامه مي دهند. درمان هاي بسياري براي آسم در دسترس است كه معمولا به صورت اسپري و  گاه به صورت قرص مصرف مي شود. برخي از درمان ها به منظور بهبود سريع در موارد حاد آسم بكار مي رود ولي ديگر درمان ها را بايد براي تاثير بهتر آنها به صورت منظم استفاده كرد (اين درمان ها را پيشگيرنده ها مي نامند ). بيمار بايد در مورد درمان با پزشك خود مشورت كند و براي اين كه داروها حداكثر تاثير را داشته باشند مطمئن شود كه چگونگي مصرف داروها را مي داند،اگر چه نفس تنگي و خس خس وجود نداشته باشد.

چه مواقعي درمان هاي شديد تر لزوم پيدا مي كند ؟

دانستن مواقعي كه علائم آسم در تشخيص تشديد يافته و يا احتياج به درمان شديدتر دارد مهم است . آسم اغلب در شب بدتر مي شود و يكي از علائمي كه نشان دهنده نياز بيمار به درمان بيشتر مي باشد بيداز از خواب در شب يا صبح رود در اثر خس خس سينه يا تنگي نفس است .معمولا كودكان مبتلا به آسم شب ها به علت سرفه از خواب بيدار مي شوند و اين را مي توان نشانه اي براي نياز به درمان بيشتر تلقي كرد . در صورتي كه بيمار در طول روز خس خس بيشتري داشته باشد به طوري كه مجبور شود از اسپري هاي خود به دفعات بيشتر از معمول  استفاده كند ،بايد به پزشك خود مراجعه كند.

برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *