افسردگی می تواند به استخوان آسیب برساند.

بیماران مبتلا به افسردگی شدید که درمان نشده اند زودتر از مزدان و زنانی که از نظر روانی سالم هستند، می میرند تنها تعداد کمی از بیماران افسرده در اثر خود کشی فوت می کنند.

HLIFE.1 300x235 - افسردگی می تواند به استخوان آسیب برساند.

 

ممکن است به این دست منطق ها در طول زندگی برخورد کرده باشید که می گویند هر چه روحتان سالم تر باشد جسمتان هم به همان اندازه سالم است باید بگویم تا حدودی این فرضیه درست است این تایدیه، نظر شخصی نیست و کم کم تحقیقات دارند به روح سالم در جسم سالم  و جسم سالم برای روح سالم می رسند.مطالعه ارتباط بین افسردگی شدید و کاهش توده استخوانی نشان می دهد که چرا افسردگی احتمال مرگ شخصی را افزایش می دهد.

نسبت به یک گروه شاهد، کاهش بیشتر توده استخوانی را در بیماران افسرده، مخصوصا در مردان کشف کردند؛ افراد مبتلا به افسردگی دارای سطوح بالاتری از استروئید، به عنوان یک کورتیزول که به تجزیه استخوان کمک می کند، هستند. محققین بر این باورند این یافته ها شواهد بیشتری را ارائه می دهد که سطوح بالای کورتیزول خطر ابتلا به بیماری های جسمی را بالا می برد.

بیماران مبتلا به افسردگی شدید که درمان نشده اند زودتر از مردان و زنانی که از نظر روانی سالم هستند، می میرند. تنها تعداد کمی از بیماران افسرده در اثر خودکشی فوت می کنند، بنابراین طیف گسترده ای از بیماری ها در اینجا دخالت دارد. هدف این است که دریابیم افسردگی دقیقا چطور سلامت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد. یک فرضیه این است که افسردگی تغییراتی در ترکیب بدن اتفاق می افتد؟ و این تغییرات بخشی از مجموعه بیماری های دیگری است که موجب افزایش مرگ و میر می شود.

این تحقیق برای اثبات وجود رابطه بین کورتیزول و بیماری بسیار کوچک بود و در آن هیچ تلاشی به منظور بررسی اثرات درمان های مختلف بر روی افسردگی وجود نداشت . اما یکی از اثرات شناخته شده درمان با داروهای ضد افسردگی این است که، استفاده همزمان از داروهای سه حلقه ای و مهارکننده های اختصاصی بازجذب سروتونین، سطح کورتیزول را به حالت نرمال باز می گرداند.

امکان دیگر که البته تنها در زنان قابل اجراست، این است که مانند سابق درمان از طریق جایگزینی هورمون پس از یائسگی توصیه شود و باید برای بیمارانی که افسرده تر هستند  با تاکید بیشتری صورت گیرد. اگر در برخی موارد تصمیم بر این است که درمان از طریق جایگزینی هورمون باید برای مردان مبتلا به افسردگی شدید اهمیت ویژه قائل شد.

جای تعجب نیست که کاهش توده استخوانی به افسردگی مربوط می شود این تحقیق نشان می دهد که در واقع افزایش کورتیزول مرتبط با افسردگی می تواند موجب بیماری و در نتیجه پوکی استخوان، قابل اندازه گیری گردد.

این موضوع بسیار مهم است چرا که همواره این سوال مطرح بوده که پیامد های جسمی افزایش کورتیزول در افسردگی شدید بالینی چیست؟

یافته های این مطالعه به محدوده وسیع تری از تحقیق مربوط می شود، مانند استرس روانی، و شواهد فیزیکی ارائه می دهد که استرس تا حد زیادی بیماری و مرگ را افزایش می دهد.

اگرتاثیر افسردگی آنقدر قوی هست که موجب پوکی استخوان شود، پس می تواند بر روی عملکرد سیستم ایمنی بدن هم تاثیر بگذارد. این تحقیق نشان می دهد که چنانچه افزایش کورتیزول به اندازه ی کافی بالا باشد که موجب پوکی استخوان شود، می تواند پیامد های بالینی نیز داشته باشد این موضوع مهمی است و اگر عملکرد سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد و موجب افزایش خطر ابتلا به غدد بدخیم و یا گسترش آنها گردد.

HLIFE.2 300x159 - افسردگی می تواند به استخوان آسیب برساند.

برای مثال، اگر شخصی به سرطان مبتلاست و افسرده شود، افسردگی می تواند به گسترش بیماریش کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا