زندگی سالم > اخبار > ۳۳ دانستنی شگفت انگیز که شما در مورد بدن خود نمی دانید
facts about body
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

احتمالا تصور می کنید که بدن خود را خیلی خوب می شناسید. قبل از هرکس دیگری , این شما هستید که انرا تغذیه می کنید و مواد مغذی برای ان فراهم می کنید , در اینه به ان خیره می شوید و از ان برای راه رفتن روی سطح زمین استفاده می کنید. اما ایا از این موضوع که بدن شما قادر به هضم کردن فلز است خبر داشتید؟ یا اینکه هربار که پلک می زنید در واقع دارید یک چرت کوچک میزنید؟ یا اینکه انگشت کوچک شما قوی ترین انگشت دست شما است؟ همه ی اینها حقیقت دارد ! بنابراین در ادامه با مجله اینترنتی زندگی سالم همراه باشید و از خواندن درباره ی دانستنی های شگفت انگیز بدنتان لذت ببرید.

۱ | پلک زدن چشم ها نوعی چرت زدن کوچک است.

facts about body

احتمالا تصور می کنید که پلک زدن صرفا کاری بود که برای مرطوب نگه داشتن چشم ها یا جلوگیری از ورود گرد و خاک به انها انجام می دهید. این قطعا خیلی کار با ارزشی است ؛ اما ما بیشتر از چیزی که برای این کارها نیاز باشد در دقیقه پلک می زنیم ( حدود ۱۵ تا ۲۰ بار در دقیقه )
درواقع , براساس مطالعاتی که در دانشگاه واشنگتن صورت گرفته است , پلک زدن و بسته شدن های کوتاه مدت چشم ها به تیزبینی چشم کمک کرده و به عنوان نوعی شارژر مینیاتوری برای چشم ها عمل می کنند.

۲ | چشم های بزرگ باعث نزدیک بینی می شوند.

facts about body

اگرچه ممکن است داشتن چشمان بزرگ از دید بعضی افراد یک فاکتور زیبایی شناختی محسوب شود , اما این موضوع می تواند باعث نزدیک بینی فرد شود. این حالت که Myopia نیز نامیده می شود , باعث می شود که اشیاء فواصل دور تار بنظر برسند. این ناشی از این است که نور ورودی به چشم به درستی به شبکیه چشم نمی رسد.
اگر کره چشم شما بیش از اندازه بزرگ شود , نور پیش از اینکه به شبکیه چشم برسد متمرکز شده و در نتیجه وقتیکه به شبکیه چشم برخورد می کند تصاویر تار بنظر می رسند.

۳ | موها می توانند طعم را حس کنند !

facts about body

براساس مطالعات صورت گرفته توسط انجمن امریکایی پیشرفت علوم , مجاری بینی و ریه ها پوشیده از موهای ریز و یا مژه هایی است که ناخالصی ها را شناسایی کرده و ان ها را به سمت خارج از بدن می رانند ؛ اما چگونه این کار را انجام می دهند؟!
هنگام حس کردن طعم های تلخ ( مثل نیکوتین ) ؛ هنگامی که این موها طعم تلخ را حس می کنند سرعت حرکت خود را افزایش می دهند و تلاش خود برای بیرون راندن مواد مضر را بیشتر می کنند.

۴ | نمی توانید خودتان را غلغلک بدهید.

facts about body

مخچه شما – ناحیه پشت مغز شما که حرکات را کنترل می کند – هنگامی که شما سعی می کنید که خودتان را غلغلک دهید این حس را پیش بینی می کند و با پاسخی که به ان می دهد , باعث می شود که این احساس غلغلک در دیگر قسمت های مغز شما نیز شناسایی شود.
سارا جین بلیکمور , عضو پژوهشگر در انستیتوی علوم شناختی اعصاب در دانشگاه کالج شهر لندن توضیح داد : ” دو ناحیه مغز در پردازش احساس غلغلک دخیل هستند”. “ما فهمیدیم که این دو ناحیه هنگامی که به دست خودمان خودمان را غلغلک می دهیم نسبت به زمانی که توسط کس دیگری غلغلک داده می شویم فعالیت کمتری دارند , که این به ما کمک می کند تا توضیح دهیم که چرا وقتی خودتان را غلغلک می دهید احساس خوبی به شما دست نمی دهد”.

۵ | موهای شما به محیط زیست کمک می کنند.

facts about body

موهای کثیف می توانند برای جو زمین مناسب باشند. به گفته مهندسان محیط زیست در دانشگاه علوم و فناوری میسوری امریکا , مو می تواند اوزون الاینده هوا را جذب کند. مشخص شده است که روغن های پوست سر نقش مهمی در این امر دارند.

بنابراین اگر می خواهید نقش خود را برای کمک به کیفیت هوای محل زندگی خود انجام دهید , شامپو را کنار بگذارید ! این واقعیت بیش از هر چیز دیگری ثابت می کند که واقعیت های زیادی درباره ی بدن خود نمی دانسته اید.

۶ | بدن انسان ها در حال “درخشش” است ؛ شما فقط نمی توانید ان را ببینید.

facts about body

هنگامی که درمورد کسی صحبت می کنیم و می گوییم که طرف چهره نورانی دارد , این اغلب به معنای واقعی کلمه درست است. تحقیقات نشان داده اند که بدن انسان در واقع نور مرئی را ساطع می کند , اما از انجایی که این میزان تقریبا ۱۰۰۰ برابر کمتر از میزانی است که چشم ما قادر به مشاهده ان باشد , در عمل قابل مشاهده نیست.
گروهی از دانشمندان ژاپنی , بیشتر به این موضوع پرداخته اند و به این نتیجه دست یافته اند که این درخشش بدن در ساعات مختلف روز تغییر می کند. بطوریکه کمترین میزان درخشش متعلق به افرادی بود که در ساعت ۱۰ صبح ازمایش روی ان ها انجام گرفته است و بیشترین میزان درخشش متعلق به کسانی بوده است که در ساعت ۴ عصر ازمایش روی ان ها صورت گرفته است ( شاید به این دلیل که ان ها پس از انجام کار روزانه خود مورد ازمایش قرار گرفته اند).

۷ | اسید معده می تواند تیغه های تیغ ریش تراشی را در خود حل کند.

facts about body

احتمالا نباید تیغ ریش تراشی را بلعید , اما ممکن است تعجب کنید که اگر بتوانید چنین کاری را انجام دهید ! معده شما صدمات جدی به تیغ ریش تراشی وارد خواهد کرد.

محققان بیمارستان مریدیا هورون تاثیر شیره معده را بر روی اشیاء فلزی مورد ازمایش قرار داده اند و دریافته اند که پس از گذشت ۲۴ ساعت , اسید معده وزن تیغ ریش تراشی را به ۶۳ درصد وزن اولیه خود کاهش می دهد.( با این حال سکه و باتری به سختی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت ).

۸ | عطسه می تواند تا ۱۰ متر به بیرون از بدن پرتاب شود.

facts about body

شاید تصور می کنید که اگر کسی در طول مسیر در مترو عطسه کند شما در امان خواهید بود , اما ممکن است در حالی که حتی متوجه موضوع نباشید در تیر رس ذرات خروجی از دهان و بینی ان فرد باشید. براساس مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه MIT , عطسه تا خیلی دورتر از انچه که تصور میکردیم قابلیت پخش شدن دارد. – تا حدود ۱۰ متر –

۹ | موم یا همان چرک داخل گوش برای شما مفید است.

facts about body

واضح است که شما علاقه ای به چرک داخل گوش خود ندارید. اما ان چیزهای ازار دهنده ای که برای رفع کردن ان ها از گوش پاک کن یا هر چیز دیگری استفاده می کنید , مهم ترین عامل در روغن کاری شدن گوش , تمیزی و محافظت از گوش شما در برابر عفونت ها هستند.
این ماده موم مانند از ۵۰ درصد چربی تشکیل شده است که سطح داخلی گوش را پوشانده و از ورود گرد و غبار به ان جلوگیری می کند. حتی اگر ناخوشایند بنظر برسد , سعی کنید که گوش های خود را مصون از خطر نگه دارید.

۱۰ | تقریبا یک سوم از استخوان های خود را با افزایش سن از دست می دهید.

facts about body

براساس راهنمای مصور اناتومی پستانداران , شما با حدود ۳۰۰ استخوان در بدن متولد می-شوید , اما با بزرگ شدن , برخی از این استخوان ها به یکدیگر متصل شده و در ایجاد غضروف ها دخیل می شوند و در نتیجه شما با ۲۰۶ استخوان در بدن رشد خود را متوقف می کنید.

۱۱ | موهای شما وقتی که می خوابید متوجه می شوند.

یکی از کارهای دیوانه کننده ای که موها می توانند انجام دهند ردیابی کردن الگو های خواب است.

محققان دانشگاه یاماگوچی دریافتند که فولیکول های موی سرشار از سلول ما دارای RNA هایی از ژن های ساعتی در بدن هستند که باعث بیان چرخه خواب و بیداری در هر فرد می شوند. اگر دیر از خواب بلند شوید یا زود به تخت خواب بروید , موهای شما ان را نشان خواهند داد.

۱۲ | ناخن هایمان , امروزه سریعتر از گذشته رشد می کنند.

facts about body

اگر احساس می کنید که ناخن های خود را بیش از قدیم کوتاه و مرتب می کنید در واقع اشتباه نمی کنید. بر اساس مطالعه انجام شده در دانشگاه کارولینای شمالی , با مقایسه رشد ناخن های انگشتان دست و پا با دو مطالعه انجام شده در ۵۰ و ۷۰ سال قبل تر به این نکته پی می بریم که رشد ناخن ها به اندازه چیزی حدود ۲۵ درصد در طی دهه های گذشته تا به امروز افزایش یافته است.

به عنوان مثال , ناخن انگشت بزرگ پا , بیش از ۲ میلی متر در ماه رشد می کند که این عدد در دهه ۱۹۳۰ حدود ۱.۶۵ میلی متر بوده است. دلیل این موضوع به گفته محققان , رژیم های غذایی سرشار از پروتئین امروزی است.

۱۳ | جوانه های چشایی با بالا رفتن سن کاهش می یابند.

facts about body

اگرچه شراب هرچه سن بیشتری داشته باشد طعم بهتری هم خواهد داشت , اما با افزایش سن ما , درک کردن طعم ان نیز سخت تر خواهد شد. همانطور که با افزایش سن شنوایی و بینایی کاهش می یابد , حس شما نسبت به مزه ها نیز تحلیل خواهد رفت. هرچه پیرتر شوید , جوانه های چشایی شما بعد از اسیب دیدن یا مصرف دارو های خاص با سرعت کمتری بازسازی را انجام می دهند.
و خبر بد برای خانم ها اینکه : خانم ها معمولا از حدود دهه ۵۰ زندگی کاهش در حساسیت جوانه های چشایی نسبت به طعم ها را تجربه می کنند ؛ در حالیکه این اتفاق برای اقایان ده سال دیرتر صورت خواهد گرفت.

۱۴ | هر یک از ما یک اثر زبان اختصاصی داریم !

facts about body

براساس مطالعات کالج دندان پزشکی موگامگگیا تایلند , همانطور که شما اثرانگشت مختص خود را دارید , علاوه بر ان یک اثر زبان اختصاصی نیز دارید.
اسکن های بیومتریک را می توان برای مقایسه ی شکل های فردی ( چاق یا لاغر , کوتاه یا بلند ) و بافت ها ( چین و چروک ها و علائم دیگر ) انجام داد و این کار برای دستیابی به تصویری از زبان نیز امکان پذیر است.
اگرچه ممکن است که این واقعیت برای شما که نمی دانستید جالب باشد , اما احتمالا برای محققان پزشکی قانونی خبر خوبی نخواهد بود.

۱۵ | انسان ها تنها حیواناتی هستند که گریه می کنند.

facts about body

درحالیکه بسیاری از حیوانات اشک را به عنوان روان کننده برای چشم تولید می کنند , انسان ها تنها حیواناتی هستند که به عنوان یک واکنش عاطفی گریه می کنند. دکتر توماس دیکسون , مدیر مرکز تاریخ احساسات در دانشگاه لندن : اشک ها نوعی خدمت اجتماعی به انسان می کنند و حتی کسانی که فکر می کنند که برای کسی جز خودشان گریه نمی کنند , این هنوز هم نوعی عملکرد اجتماعی از سوی این افراد است.

۱۶ | بزرگ ترین عضله بدن شما , عضله باسن و ران است.

facts about body

درحالیکه بحث در مورد اینکه کدام یک از ماهیچه ها قوی ترین است همچنان ادامه دارد , براساس منابع کتابخانه کنگره , بنظر می رسد که عضله gluteus maximus بزرگترین عضله بدن باشند.

این عضلات به شما کمک می کنند که بدن خود را بصورت قائم و راست نگه دارید و بتوانید باسن و ران خود را به هنگام راه رفتن یا بالارفتن از پله ها حرکت دهید و برای این کار بر نیروی جاذبه غلبه می کنند. این عضلات همچنین به نشستن شما نیز کمک می کنند.

۱۷ | نیمی از قدرت دست شما , در انگشت کوچک شماست !

facts about body

انگشت کوچک دست شما اگرچه ساده بنظر می رسد , اما برای قدرت و توان دست بسیار مهم است. این انگشت , به انگشت شصت برای فشار دادن و گرفتن اشیاء کمک می کند و به انگشت حلقه , وسط و اشاره قدرت بیشتری می دهد.
لوری راجرز , فیزیوتراپ دست در بیمارستان ملی توانبخشی واشنگتن , به نیویورک تایمز گفت : از دست دادن انگشت کوچک دست , به معنی از دست دادن نیمی از قدرت دست شماست.

۱۸ | طول روده شما چهار برابر قد شماست !

facts about body

این فقط بخش کوچکی از واقعیت هایی است که شما درمورد بدن خود نمی دانستید.
روده کوچک شما چیزی حدود ۹ الی ۱۱.۵ متر طول دارد , این بدین معناست که اگر پیچ و تاب ان را باز کنیم ممکن است تا چیزی حدود ۴ برابر بدن طول داشته باشد.

۱۹ | انسان ها بیش از پنج حس دارند.

facts about body

درحالیکه ما حس بینایی , بویایی , لامسه , چشایی و شنوایی داریم , اما علاوه بر همه ی این ها دارای حس های فضایی (Propocotion) و حس درد (nociception) نیز هستیم. همچنین حس تعادل (equilibrioception) و حس نسبت به حرارت (thermoception) و حس زمان (temporal perception) و … بله ؛ بنابراین حس ششم نیاز به باز تعریف شدن دارد.

۲۰ | موقعیت بدن روی حافظه تاثیر گذار است.

facts about body

محققان به این نکته پی برده اند که نشستن و نگاه کردن به سمت پایین , یاداوری خاطرات منفی را اسان تر می کند , درحالیکه نشستن به صورت قائم و نگاه کردن به سمت بالا یاداوری خاطرات مثبت را برای ما اسانتر می کند.

۲۱ | کوچکترین استخوان بدن در گوش شما قرار دارد.

facts about body

هیچ استخوانی در بدن کوچکتر و سبک تر از استخوان رکابی که در گوش میانی شما قرار دارد نیست. این استخوان در واقع شکلی شبیه به رکاب دارد.
این استخوان به همراه دو استخوان دیگر کامل شده و توسط یک غشا که توانایی اندازه گیری لرزش های صداهای اطراف را دارد پوشانده می شود.

۲۲ | کودکان بیشترین رشد را در تابستان ها دارند.

facts about body

هرچه دما افزایش پیدا کند , قد کودکان نیز افزایش می یابد. درحالی که ممکن است تصور کنید که رشد به شکل مداوم و تدریجی اتفاق می افتد , جوزف گیگانت , دکتر و دانشیار در زمینه ی کودکان در بیمارستان کودکان وندربیلت در نشویل به CNN می گوید : “مانند هر چیز دیگری در دنیای طبیعی , جهش های رشدی در کودکان می توانند به صورت فصلی باشند : اگرچه ما توضیح خوبی برای ان نداریم , اما بنظر می رسد که کودکان در تابستان سریعترین میزان رشد و در پاییز کمترین میزان رشد را دارند. ”

۲۳ | روده شما , مغز دوم دارد !

facts about body

شبکه ای از نورون ها وجود دارد که در بخش های مختلف روده گسترش پیدا کرده , که بعضی از دانشمندان از ان به عنوان مغز دوم یاد می کنند. روده تنها گوارش را برعهده ندارد , بلکه علاوه بر ان دارای رفلکس ها و حواس مختص به خودش نیز هست , و بطور پیچیده و غیرقابل توصیفی با سیستم عصبی شما در هم تنیده شده است. بنابراین ؛ بله , به روده خود اعتماد کنید.

۲۴ | هیچ عضله ای در انگشتان وجود ندارد.

facts about body

انگشتان دست شما کارهای مهم و بیشماری را در طول روز انجام می دهند , از باز کردن درب بطری اب گرفته تا باز کردن درب اتاق , اما هرچقدر هم که انگشتان قدرتمندی برای کارهای روزانه داشته باشید این به این دلیل نیست که شما عضلات قوی در انگشتان خود دارید. هرگونه حرکتی که در انگشتان شما صورت می گیرد به واسطه تاندون ها و استخوان های دستان شماست و کمک عضلات موجود در کف دست ها.

۲۵ | استخوان ها از فولاد مقاوم تر اند !

facts about body

درحالیکه اکثر ما در بعضی از مراحل زندگی شکستگی استخوان را تجربه کرده ایم , واقعیت این است که استخوان یک ماده فوق العاده سخت است.

در واقع براساس گفته های مجله اکتشاف این بافت چندان قوی است که هر اونس از استخوان ما نسبت به هر اونس فولاد مقاوم تر است. استخوان تحمل فشار بیشتری نسبت به فولاد با همان طول و ضخامت دارد. قوی ترین استخوان بدن , استخوان ران است که می تواند چیزی حدود ۳۰ برابر وزن یک انسان متوسط را تحمل کند.

۲۶ | زبان , تنها عضله ای که به دو استخوان متصل نشده.

facts about body

همه ی عضلات در بدن انسان در هر دو انتهای خود به استخوان ها متصل شده اند و به استخوان اجازه حرکت می دهند. یک استثناء در این میان وجود دارد : زبان ؛ از یک طرف به استخوان هایوئید متصل است , اما از طرف دیگر به چیزی متصل نیست.

۲۷ | کودکان کلاهک روی زانو ندارند.

facts about body

ممکن است تصور کنید که کلاهک روی زانو بخش مهمی از بدن ما محسوب می شود , اما نه برای کودکان که بدون کلاهک روی زانو متولد می شوند. در عوض , در این ناحیه از بدن کودکان غضروف قرار دارد که به تدریج و در حالیکه استخوانی شدن در بین سنین ۳ تا ۶ سالگی شروع می شود به استخوان تبدیل می شود. استخوانی شدن تا دوران بلوغ کامل ادامه خواهد یافت.

۲۸ | کبد شما می تواند مجددا بازسازی شود.

facts about body

کبد انعطاف پذیر است. حتی وقتیکه تا ۷۵ درصد اندازه طبیعی کاهش یابد می تواند مجددا به اندازه طبیعی برگردد. براساس یافته های دانشگاه لووا , این کار از طریق تقسیم با سرعت زیاد سلول های کبدی صورت می گیرد و کبد ظرف مدت یک ماه به اندازه اصلی خود ( یا بسیار نزدیک به ان ) می رسد.
اگرچه این یکی از هزاران واقعیت درباره ی بدن شما است اما واقعیتی است که واقعا خیره کننده است.

۲۹ | پاها , یک چهارم استخوان های بدن را در خود دارند.

facts about body

پاهای انسان دارای ۵۲ استخوان اند ( ۲۶ استخوان برای هریک ). این تقریبا یک چهارم از استخوان های بدن شماست ! هر یک از پاها همچنین حاوی ۳۳ مفصل و بیش از ۱۰۰ عضله , تاندون و رباط است.

۳۰ | صبح ها , قدبلند تر از شب ها هستید.

facts about body

شاید گزافه گویی بنظر برسد , اما همانطور که افراد خوداشتغال می گویند , هنگامی که صبح از خواب پا می شوید به اندازه خیلی کمی بلند تر از زمانی هستید که برای خواب به تخت خواب می روید. این بدلیل فشار وارده به مفاصل در طول روز است.هنگامی که در طول شب استراحت می کنید , فشار روی ستون مهره ها و مفاصل دیگر برطرف شده و قد شما به اندازه کامل خود برخواهد گشت.

۳۱ | ما به اندازه شامپانزه ها در هر اینچ مربع از بدنمان مو داریم.

facts about body

به ازای هر سانتی متر مربع , پوست انسان به اندازه سایر میمون های بزرگ دارای فولیکول مو است. ما تعداد موهای مشابه با شامپانزه ها داریم حتی اگر موها نازکتر باشند و دیدن و تشخیص دادن انها مشکل تر باشد و کمتر بنظر برسند.

۳۲ | در طول ۱۰ سال , شما اسکلت کاملا جدیدی خواهید داشت.

facts about body

سلول های اسکلت بدن شما دائما در حال بازسازی اند و بطور متوسط , استخوان هایی که شما دارید در طول یک دهه به طول کامل بازسازی می شوند. این روند بازسازی با افزایش سن شما کاهش می یابد و با زیاد شدن زمان بازسازی سلول های استخوانی , استخوان ها به تدریج نازک تر می شوند.

۳۳ | صدایی که شکم شما در هنگام گرسنگی ایجاد می کند “Borborygmus” نام دارد.

facts about body

دفعه بعد که در یک جلسه یا یک مکالمه بودید و شکمتان صدای خنده دار و شرم اوری ایجاد کرد می توانید تقصیر کار را به گردن Borborygmus بیندازید. به گفته بنیاد بین المللی اختلالات دستگاه گوارش , این یک اصطلاح فنی برای صدای زوزه مانندی است که در اثر حرکت سیالات و گازها ایجاد می شود.

 

اینها تنها بخشی از واقعیت های هیجان انگیز درباره بدنی که سالها با ان زندگی می کنیم بود. برای به دست اوردن اطلاعات بیشتر می توانید صفحه اینستاگرام Bestlifeonline را فالو کنید.

برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *