زندگی سالم > سلامتی > بیماری ها > بیماری های مقاربتی > هر آنچه باید راجع به سرطان گردنه رحم (HPV) بدانید…
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

سرطان دهانه رحم و ویروس پاپیلوما

سرطان دهانه رحم پس از سرطان پستان دومين سرطان شايع در خانم‌ها است. همچنين اولين علت مرگ و مير به دليل سرطان در زنان در دنيا میباشد، به نحوي كه سالانه در دنيا حدود ۴۹۳ هزار مورد جديد اين سرطان گزارش ميشود كه نيمي ار آنها سرانجام فوت مي نمايند و این درحالیست که این سرطان بطورکامل قابل پیشگیری و درمان میباشد.

ويروس پاپيلوماي انساني يا به اختصار HPV ويروسي است كه عمدتا در خانم‌ها ايجاد سرطان دهانه رحم و يا سرويكس مي نمايند. البته اين ويروس مسئول ايجاد سرطان هاي دستگاه تناسلي و مقعد در آقايان نیز مي باشد. ميزان ايجاد اين سرطان در مردان بسيار پايين تر ميزان آن در زنان است.  بيشتر از ۹۹ درصد از موارد در سرطان دهانه رحم به دليل اين ويروس ايجاد مي‌شود.

 

 

البته پس از اين خبرهاي بد چند خبر خوب هم در راه است!

۱- ۷۰% خانم هايي كه به عفونت پاپيلوما ويروس مبتلا مي شوند سرانجام در عرض دو سال خود به خود بهبود مي يابند.

۲- حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نياز است تا ويروس تغييرات سرطاني را در گردن رحم ايجاد نمايد. اين زمان نسبتا طولاني مي تواند فرصتي براي بيمار جهت پیگیری و پيشگيري از پيشرفت سرطان و خطرات ناشي از آن باشد.

۳- واكسن مناسبي بر عليه اين ويروس در بازار موجود است.

۴- بر اساس دستور العمل ها، هر خانم جوان بايد از بعد از ۲۱ سالگي تا ۶۵ سالگي ، هر سه سال آزمايشات ساده اي را انجام دهد. در طول اين آزمايشات به محض آشكار شدن تغييرات پيش سرطاني و يا سرطاني، بيمار تحت نظر قرار گرفته و اقداماتي را انجام خواهد داد تا از ايجاد و يا پيشرفت سرطان جلوگيري به عمل آيد (به پایین مراجعه شود).

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

اين ويروس داراي دو نوع تيپ است:

۱-تیپهای با ريسك بالا (۱۴ عدد): تيپ هاي ۱۶، ۱۸ و ۴۵ (كه مسئول ۹۴% سرطان هاي گردن رحم مي باشند) ، به همراه ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶، ۶۸.

۲–تیپهای با ريسك پايين: تيپ هاي ۱، ۲، ۴، ۶، ۱۱، ۴۲، ۴۳و غیره. علت ۹۰ درصد زگیلهای تناسلی در زنان و مردان بدلیل این تیپها میباشد (لطفا به پایین مراجعه شود).

اقدامات لازم برای غربالگری سرطان دهانه رحم  در بانوان

۱-پاپ اسمير:  در اين تكنيك كه ده ها سال از عمر آن مي گذرد ضمن معاينه دهانه رحم توسط متخصص زنان و زايمان، ترشحات آن براي آزمايش ارسال و هر گونه تغييرات غير طبيعي در سلول ها گزارش ميشود. اگر نشانه هایی از تغییرات غیر طبیعی در ترشحات بیمار مشاهده گردد،  در اينجا بيمار بايد وارد مرحله بعدي گردد.

 ۲-تست HPV: بيماري كه پيشينه پاپ اسميرش غير طبيعي است بايد براي حضور ويروس پاپيلوما تست تعيين ژنوتيپ HPV بدهد. اين تست مشخص مينمايد كه اولا ويروس حضور دارد يا خير؟  ثانيا نوع آن چه عددی است؟ در صورتيكه مشخص گردد بيمار براي يكي از تيپ هاي با ريسك بالاي اين ويروس مثبت است حالا بايد ديد آيا اين ويروس در بدن بيمار در حال ايجاد تغييرات سرطاني هست يا خير؟ اين امر دو فايده دارد:

الف- اگر ويروس در حال ايجاد سرطان است بايد سريعا و بدون فوت وقت تحت اقدامات پزشكي تشخيصي ودرماني قرار گيرد.

ب- اگر ويروس به صورت خاموش است و فعاليت سرطاني ندارد، بيمار با ارامش بیشتر روال تعریف شده ای را بصورت منظم زیر نظر پزشک پیگیری خواهد نمود.

۳-انجام بیوپسی (تکه برداری): در بیمارانی که تست ویروس در آنها مثبت میگردد (مرحله ۲) با یا بدون در نظر گرفتن مرحله ۳ (تست اپتیما) لازم است دهانه رحم بیمار توسط متخصصین مورد تکه برداری (بیوپسی) قرار گرفته و پاتولوژی نتیجه تغییرات سلولی احتمالی در تکه جداشده را گزارش خواهد داد. بسته به پاسخ ارسالی، متخصص زنان تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

۴-تست اپتیما (APTIMA): بعد از انجام مرحله ي دوم غربالگري و مشخص شدن نوع ویروس، قدم بعدي انجام   APTIMA تست مي باشد. اين تست كه توسط FDA آمريكا در سال ۲۰۱۱ تاييد گرديده مشخص مي نمايد كه تيپ مشخص شده ويروس آيا در حال ايجاد سرطان هست يا خير؟ اساس انجام اين تست دو پروتئین ویروس به نامهای  E6 وE7 میباشد كه در بيماران HPV مثبت، وارد ژن آنها در دهانه رحم شده و احتمالا در حال دستكاري ژنتيكي در مي باشد. بيان اين دو ژن در آزمایشگاه ژنتیک لاله توسط دستگاه اندازه گيري میشود. خانم هايي كه تست APTIMA  آنها مثبت است بايد مسئله را به صورت جدي پيگيري (ارجاع برای کولپوسکوپی) و در آنهايي كه منفي است نشان دهنده ي اين است كه علي رغم حضور ويروس در بدنشان فعلا فعاليتي نمي نمايد ولی لازم است تحت نظر پزشک باشند تا هر از گاهی از نظر فعالیت ویروسی توسط تستهای بالا در سالهای بعد مجددا چک گردند. البته برخی متخصصین نیز در این مرحله، بدون انجام تست اپتیما، بیمار را مستقیما برای انجام کولپوسکوپی و تکه برداری از دهانه رحم ارجاع میدهند.

چند نکته مهم در مورد تیپهای ویروس پاپیلوما

  • عدم تطابق بین تیپهای ویروس در زوجین، مانند: در یک زوج منفی و در دیگری مثبت، شماره های تیپ متفاوت در زوجین و….امری تقریبا طبیعی بوده و بدلیل تفاوت در سیستم ایمنی زوجین در پاک کردن ویروس و اساسا عدم ابتلا در بعضی مواقع در یکی از زوجین علیرغم تماسهای جنسی و رابطه زناشویی است.
  • در شرایط طبیعی احتمال یافتن ویروس در زنان بیش از مردان است. لذا موارد خانم مثبت و شوهر منفی در جامعه مشاهده شده و امری نادر نمیباشد.
  • هرگاه شوهر از نظر ویروس مثبت باشد، در ۷۵% موارد خانم نیز مبتلا خواهد گردید، در حالیکه هرگاه خانم مثبت باشد، ۴۰% موارد شوهر مثبت خواهد بود.

زگیل های تناسلی

همانگونه که در بالا عنوان گردید، تنها ۱۰% زگيل ها توسط ۱۶و ۱۸ و ساير تيپ هاي با ريسك بالا ايجاد مي گردند. بنابراين نتيجه گیری  مي گردد زگيل هاي تناسلي اگر چه چندان خطرناك نمي باشند ولي به دليل اضطرابي كه در بيمار ايجاد مي نمايند و نیز بدلیل احتمال بدخیم شدن آنها در ۱۰% موارد نیاز به  مراجعه  پزشك و درمان هاي بعدي مي گردد.

علت زگیل سرایت ویروس از طریق تماس جنسی (همچنین سکس از راه دهان) و ندرتا از طریق اشیا (مانند حوله آلوده) میباشد. ندرتا  سرایت جنسی غیر از انجام  دخول، و توسط مالش و خراش بین التهای تناسلی مبتلا و سالم صورت میپذیرد. زگیلها شدیدا مسری میباشند و پس از یکدوره نهانی ۳ هفته تا ۸ ماه  (از زمان ورود ویروس در بدن تا تشکیل زگیل) و بطور متوسط، ۲ تا ۳ ماه پس از تماس، زگیل تشکیل میشود. در یک سوم موارد زگیل ها بدون نیاز به درمان و خود بخود بهبود می یابند و نیز بعضا حتی بعد از درمان و سوزاندن عود مینمایند.

 

دکتر سید محمد جزایری

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *