چگونه دندان هایی سفید داشته باشیم؟

شاید شما از بدرنگی دندان‌ هایتان ناراضی باشید یا حتی مایل باشید برای داشتن یک چهره زیباتر دندان‌ های سفیدتری داشته باشید .

معمولاً رنگ دندان‌های هر فرد بارنگ پوست او هماهنگی دارد . اگر به چهره یک سیاه‌پوست نگاه کنید ، امکان دارد دندان‌های او خیلی سفید به نظر برسد ، ولی حقیقت این است که زمینه تیره و سیاه‌پوست او ایجاد خطای دید می‌کند و موجب می‌شود دندان‌های او سفیدتر به نظر بیاید .

رنگ زرد دندان

اگر شما از رنگ دندان‌هایتان ناراحت هستید و به نظرتان زرد یا قهوه‌ای هستند ، اول باید علت این تغییرات را از میان عوامل زیر پیدا کنید تا بعد درباره‌ی سفید کردن دندان‌هایتان صحبت کنیم

ژنتیک

بعضی از افراد به‌صورت ژنتیکی دندان‌های روشنی دارند ولی برخی دندان‌هایشان ته رنگ زرد یا قهوه‌ای دارد . بنابراین اولین قدم این است که رنگ دندان‌های خانواده‌تان را بررسی کنید و متوجه شوید این تغییر رنگ ارثی است یا اکتسابی.

سن

بالا رفتن سن یکی از دلایل شایع بدرنگی دندان‌ها است . باگذشت زمان ، مینای دندان سایش میابد  و رنگ زرد عاج از ورای آن بیشتر خود را نشان می‌دهد و به همین دلیل است که سالمندان ، دندان‌های زردتری دارند .

غذاها و نوشیدنی‌ها

سیگار و نوشیدن زیاد قهوه و چای دو علت اصلی بدرنگی دندان‌ها است . اگر شما عادت دارید که در طول روز زیاد سیگار بکشید ،باید منتظر تغییر رنگ دندان‌هایتان باشید . مصرف نوشابه‌های گازدار سیاه و زرد نیز به‌مرورزمان می‌تواند دندان‌های شمارا بدرنگ کند .

اول باید پوسیدگی‌های دندان‌هایتان را ترمیم کرده و ترمیم‌های آسیب‌دیده را جایگزین کنید ، سپس دندان‌هایتان را سفید کنید .

داروها و بیماری‌ها

مادران باید مراقب تغییر رنگ دندان کودک باشند . اگر مادر در دوران حاملگی از آنتی‌بیوتیک و تتراسایکلین استفاده کند یا در دوران کودکی ،کودک این آنتی‌بیوتیک را مصرف بکند ، ممکن است دندان‌های کودک در آینده دچار تغییر رنگ شود . مصرف زیاد فلوراید در دوران کودکی نیز موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود .

ضربه و عصب‌کشی دندان‌ها

اگر به دندان‌های جلویی شما در اثر زمین خوردن ، ضربه وارد شود ، رگ‌های خونی داخل دندان پاره و مواد رنگی خون به داخل آج دندان نفوذ می‌کند و به‌مرورزمان ، رنگ دندان‌ها را تیره می‌کند . به همین شکل اگر پس از عصب‌کشی دندان ، بقایای عصب دندان و مواد پرکننده ریشه دندان درون تاج دندان پاک نشوند ،موجب تغییر رنگ دندان خواهد شد .

20160212230559328 - چگونه دندان هایی سفید داشته باشیم؟

همه‌چیز از سفید کردن دندان شروع شد

سفید کردن دندان‌ها ، روشی است که با استفاده از آن ، رنگ زرد یا قهوه‌ای دندان‌ها را از بین می‌برند  و دندان‌ها سفید و براق می‌شوند و شما لبخندی درخشان خواهید داشت . روش‌های متفاوتی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد :از سفید کردن دندان‌ها به‌وسیله‌ی مواد شیمیایی گرفته تا استفاده از اسیدهای ضعیف و لیزر .

گاهی اوقات ممکن است دندان‌پزشک با استفاده از ابزار خاصی ، سطح دندان را سایش دهد و تغییر رنگ‌های سطحی دندان‌های شمارا از بین ببرد ، ولی آنچه پیش از سایر روش‌ها طرفدار دارد ، سفید کردن دندان با مواد شیمیایی است . سفید کردن دندان‌ها ممکن است کاملاً در مطب دندان‌پزشکی انجام شود یا این‌که دندان‌پزشک ، وسایل و موادی در اختیار شما بگذارد تا خودتان در منزل ، دندان‌هایتان را سفید کنید .

بسیاری از افراد روش  سفید کردن دندان‌ها در خانه را ترجیح می‌دهند چون دیگر مجبور نیستد چندین جلسه به دندان‌پزشک مراجعه کنند.

سفید کردن دندان‌ها در خانه

سفید کردن دندان‌ها در خانه این روزها طرفداران زیادی پیداکرده است و شمارا از رفت‌وآمد مکرر به مطب دندان‌پزشکی نجات می‌دهد .

به هر یک از داروخانه‌ها سر بزنید ، بسته‌های رنگارنگ متفاوتی از محصولات سفیدکننده دندان‌ها پیدا خواهید کرد اما بهتر است به توصیه دندان‌پزشکان ف یک نوع مناسب را از میان آن‌ها انتخاب کرده و پس از یادگرفتن نحوه‌ی صحیح استفاده از این محصولات و تعیین مقداری از ژل سفیدکننده در هر بار مصرف توسط دندان‌پزشک ، از این محصولات استفاده کنید .

این محصولات معمولاً حاوی ژل هیدروژن پراکسید هستند . دندان‌پزشک ابتدا از دهان شما قالب‌گیری خواهد کرد و یک جفت قاشقک پلاستیکی که متناسب دهان شماست ، تهیه می‌کند .

شما باید ژل را داخل این قاشقک بریزید و آن را یک یا دو ساعت در طول روز ، درون دهانتان نگهدارید. گاهی نتایج آن طی دو روز آشکار می‌شود . ولی معمولاً برای این‌که دندان‌ها به‌اندازه کافی سفید شوند، یکتا دو هفته این عمل را تکرار کنید .

این روزها ، چسب‌های خاصی به بازار آمده است که ادعا می‌شود با چسباندن روی دندان‌ها ، دندان‌ها  را سفید می‌کنند ولی نتایج استفاده از آن‌ها چندان رضایت‌بخش نیست و به میزان کمی دندان‌های شمارا سفیدتر می‌کند .

لیزر؛ یک‌قدم تا سفید شدن دندان‌ها

اگر می‌خواهید در یک جلسه دندان‌هایتان را سفید کنید ، باید با استفاده از لیزر این کار را انجام دهید . لیزر ، انرژی زیادی را به مواد سفیدکننده وارد خواهد کرد و موجب می‌شود ، فعالیت سفیدکنندگی این مواد تسریع شده و خیلی زود مواد رنگی از روی دندان‌های شما پاک شود . البته ممکن است بسته به‌شدت بدرنگی دندان‌های شما ، این جلسه مدت‌زمان کوتاه یا طولانی‌تری داشته باشد .

سفید کردن دندان‌ها با لیزر ،معمولاً گران‌تر از سایر روش‌های سفید کردن دندان‌ها است ولی در مقابل ، شما در مدت‌زمان کوتاهی لبخندی سفید و براق خواهید داشت . لازم است حرارت حاصل از این لیزرها به‌گونه‌ای تنظیم شود که  موجب آسیب دندان‌ها نشده و حتماً از محافظ‌های چشم ، استفاده شود .

اول‌ترمیم پوسیدگی دوم سفید کردن دندان‌ها

برای انجام سفید کردن دندان‌ها باید به نکات زیر توجه کنید :

سفید کردن دندان‌ها درمانی زیبایی و انتخابی توسط شخص است نه درمانی که ازنظر سلامتی برای شخص لازم باشد .

سفید کردن دندان‌ها بر روی کامپوزیت (ماده ترمیمی همرنگ دندان )مؤثر نیست بنابراین بهتر است از سفید کردن دندان‌هایی که با این مواد ترمیم‌شده‌اند خودداری کرد .

قبل از سفید کردن دندان‌ها باید از سلامت دندان و لثه مطمئن شد . سفید کردن دندان‌ها را نمی‌توان در مورد کسانی که لثه‌های ملتهب دارند و یا دچار پوسیدگی دندان هستند به کاربرد .

بهداشت دهان و دندان یکی از مهم‌ترین موارد در زیبایی و دوام سفیدی دندان است . مسواک زدن مرتب و نخ کشیدن دندان تأثیر زیادی در جلوگیری از پوسیدگی و بیماری لثه و نیز حفظ سفیدی و شفافیت دندان‌ها دارد .

تشکیل جرم و پلاک میکروبی بر روی دندان‌ها ظاهر آن‌ها را تغییر می‌دهد و باعث زردی می‌گردد . برای دوام زیبایی دندان‌هایتان هر شش ماه یک‌بار به دندان‌پزشک برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌هایتان مراجعه کنید .

پس از سفید کردن ممکن است ، دندان‌ها به سرما و گرما حساس شوند ، در این موارد بهتر است از خوردن غذاها و آشامیدنی‌های سرد و گرم خودداری کنید تا این حالت زودتر برطرف شود .

منبع: سایت زندگی سالم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا