زندگی سالم > سلامتی > درباره ی آلزایمر چه می دانید؟
 • فاطمه قاضی
  فاطمه قاضی
 • 542 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

بیماری آلزایمر ، شایع ترین علت خردسوختگی است. علائم آن شامل از دست رفتن حافظه، قضاوت واستدلال و تغییراتی در حالات و رفتار می باشد .از آنجا که آلزایمر شروعی خاموش و تدریجی دارد، ممکن است مدت طولانی جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور شود این تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است و عدم توجه به علائم باعث عدم تشخیص بیماری شود.

ده علامت هشدار دهنده

 

 

 

۱.اختلال حافظه

اختلال حافظه، در حدي كه در انجام فعالیت های روزانه، مشكل ايجاد نماید. افراد معمولی ممکن است یک قرار ملاقات، اسم همكار و يا شماره تلفن دوستي را فراموش كنند و سپس بخاطر آورند. اما فرد مبتلا به بيماري آلزايمر اغلب مسائل به ويژه مسائلي را كه اخیرا اتفاق افتاده فراموش می نمايد و هرگز هم بخاطر نمی آورد.

۲ـ مشكلات در انجام كارهای عادی

فرد پر مشغله ممكن است گهگاهي حواسش پرت شود. مثلا هويجي را كه براي استفاده در کنار غذای اصلی پخته است، بر روي اجاق گاز جا گذارده، تا پايان صرف غذا هم بخاطر نياورد. اما فرد مبتلا به بيماري آلزايمر به تدریج توانائی پخت غذا (به شیوه سابق) را از دست میدهد و گاهی نیز فراموش می نماید كه غذا خورده است.

۳-ضعف بيان

براي همه افراد پيش مي آيد كه در پيدا كردن لغات مناسب دچار مشكل شوند. ولي فرد مبتلا به بيماري آلزايمر گاهي كلمات ساده را از ياد می برد و لغات نامناسب جايگزين می کند، درنتيجه جملات او نامفهوم مي شوند. اشتباهات دستوري و ناتواني دنبال كردن يك موضوع از دیگر نشانه هاست.

۴ـ گم كردن زمان و مكان

بطور طبيعي گاهي اوقات ممكن است افراد روزهای هفته، تاریخ روز و يا مقصدشان را فراموش كنند ولي دوباره با تمركز آنها را به ياد بیاورند. فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است در خيابان راه خود را گم كند و نداند كه چگونه به آنجا رفته است و يا نتواند از آنجا راه خانه خود را پيدا نمايد.

۵ـ ضعف يا كاهش قضاوت

ممكن است فرد مبتلا به بيماري عفوني مراجعه به پزشك را به تعويق بياندازند ولي بالاخره اين كار را انجام مي دهد. اما فرد مبتلا به بيماري آلزايمر نه مشكلاتش را درك مي كند و نه مراجعه به پزشك را ضروري مي داند. همچنين اختلال در تصميم گيري هاي ساده (مانند پوشیدن لباس هاي زمستاني در گرماي تابستان) از دیگر علائم هشداردهنده است.

۶ـ مشكلات در تفكر ذهني

گاه و بي گاه ممكن است افراد رسيدگي به حساب هاي مالیشان را مشكل بدانند، اما فرد مبتلا به بيماري آلزايمر به تدریج ارقام را فراموش مي كند و نمي داند با آنها چكار كند.

۷ـ جابجا گذاشتن اجسام

كليد يا كيف پولش را سر جايش نگذارد. ولي فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است اجسام هر كسي ممكن است كه موقتا را در جاهاي نامربوط بگذارد، مثال گذاشتن اتو در فريزر و يا ساعت مچي در قندان.

۸ـ تغييرات در حالات و رفتار

تغيير كند، همه ممكن است گهگاهي غمگين و يا بد خلق باشند، اما در فرد مبتلا به بيماري آلزايمر خلق بيمار ميتواند سريعا بي هيچ دليل، آرامش به اشك و خشم تبديل شود.

۹ـ تغييرات در شخصيت

به صورت طبیعی ممکن است شخصيت افراد با افزایش سن کمی تغيير نماید، ولي تغییر شخصيت در فرد مبتلا به بيماري آلزايمر مي تواند شدیدتر باشد. اين تغييرات شامل سر در گمی، ترس و بدبينی، منزوی شدن، بي تفاوتی و یا بروز رفتارهاي نامناسب می باشد.

۱۰ـ از دست دادن انگيزه

بطور طبيعي افراد گاهي از كار در منزل، فعاليت هاي شغلی و يا وظايف اجتماعي خسته مي شوند ولي در نهايت و پس از کمی استراحت دوباره انگيزه هاي خود را باز می یابند، اما فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است نسبت به وقايع و رويدادهاي محيط زندگي و خانواده اش كاملا بي تفاوت بنظر می آيد.

عوامل خطر و راه های پیشگیری

با این اقدامات می توانید سلامت مغز خود را حفظ نمائید.

۱-از ذهن خود بیشتر استفاده کنید

 

 

مغز خود را همیشه فعال نگه دارید. مطالعات نشان مي دهد چنانچه از مغز خود بطور مرتب كار بكشيد، خطر ابتلا به بيماري را كاهش مي دهيد. بنابراين بسيار مهم است كه مغز را بصورت منظم فعال نگهداريد. هر روز يك كار تازه انجام دهيد و يا روش انجام كارهاي روزانه را تغيير دهيد. بطور مثال: موي خود را با دستي كه از آن كمتر كار مي كشيد شانه بزنيد. براي به کار گرفتن ذهن خود از بازي هاي مختلف مانند شطرنج، پازل، جدول كلمات و ارقام و بازي هاي حافظه استفاده نمائيد.يك فعاليت جديد را آغاز و پيگيري نماييد، به فراگيري يك زبان جدید بپردازيد، نواختن يك آلت موسيقي را بياموزيد، در يك كلاس جديد شركت نماييد، به موزه و مكان هاي تفريحي برويد، خود را سرگرم كرده و لذت ببريد.

 

موسیقی

 

۲-معاشرت كنيد

داشتن روابط اجتماعي عامل مهمي در جلوگيري از ابتلا به بيماري آلزايمر مي باشد. بنابراين با افراد خانواده و دوستان و همسايگان تماس تلفني و رفت وآمد داشته باشید. با افراد مثبت اندیش معاشرت كنيد. هرچه سرگرم باشید بهتر است.

۳-سبك زندگي سالمي را انتخاب نمائيد

يك سبك زندگي سالم هم براي مغز داراي اهميت است و هم بقيه اعضاء بدن. ديابت، فشارخون، كلسترول بالا و چاقي همه از عوامل خطر براي ابتلاء به بيماري آلزايمر محسوب مي شوند . با رعایت مواردی ساده مي توانيد سبك زندگي سالمی را براي خود انتخاب كرده و سلامت مغز خود را بهبود بخشيد.

۴-غذاي سالم انتخاب كنيد

 

میوه جات

 

از ميوه ها و سبزيجاتي كه رنگ تيره داشته و داراي آنتي اكسيدان هستند استفاده نماييد. مانند: انگور سياه، تمشك ، شاتوت، اسفناج ، سبزي خوردن و روغن امگا۳ كه در ماهي و روغن كانوال يافت مي شود.

۵-ورزش كنيد

فعاليت بدني ملايم و مستمر به سلامت قلب و عروق كمك مي نمايد و بطور محسوس خطر ابتلاء به سكته قلبي، سكته مغزي، ديابت و بیماری آلزایمر را كاهش می دهد.

۶-به اعداد توجه داشته باشيد

فشارخون، كلسترول، قندخون و وزن خود را در حد متعادل نگهداريد. اگر مبتلا به ديابت هستيد مهم است كه آن را كنترل نمائيد.

۷-فشارهاي عصبي را كاهش دهيد

و……

۸-از تمرين هاي تمدد اعصاب مانند مراقبه استفاده كنيد.

۹-عاقلانه انتخاب كنيد.

۱۰-از كشيدن سيگار و نوشيدن الكل خودداري نمائيد.

 

سیگار کشیدن

 

۱۱-به سلامت خود اهميت دهيد.

۱۲-براي معاينات دوره اي و يا در صورت بروز هرگونه عارضه مهم به پزشك خود مراجعه نمائيد.

۱۳-از ضربه سر پيشگيري نماييد.

۱۴-ضربه هاي مكرر وارد شده به سر، عامل خطري است كه مي تواند به مغز آسیب رسانده و خطر ابتلا به بيماري آلزايمر را تشدید

نماید. با پيشگيري از ضربه، امروز و آينده از مغز خود مراقبت مي كنيد.

۱۵-از كلاه ايمني استاندارد براي فعاليت هایي مانند موتورسواری، دوچرخه سواري، اسكي، اسكيت و غيره استفاده كنيد.

۱۶-با استفاده از نرده از افتادن پيشگيري كنيد.

۱۷-ايمن رانندگي كنيد و از كمربند استفاده نمائيد.

تشخیص و درمان بیماری آلزایمر

چرا باید از تشخیص بیماری مطلع شد؟

 • شناختن ریشه های علائم به افراد کمک خواهد کرد که
 • منشاء علائم را بشناسند.
 • مراقبت مناسب، درمان و پشتیبانی لازم را دریافت کنند.
 • برای آینده برنامه ریزی نمایند.

روش تشخیص طبی:

در حال حاضر هیچ نوع آزمایشی وجود ندارد که با آن بتوان به تنهایی بیماری آلزایمر را تشخیص داد. تشخیص طبی از طریق سنجش و ارزیابی دقیق و حذف دلایل احتمالی دیگر، انجام می گیرد. تا زمانی که نتیجه نمونه برداری از مغز در دست نباشد، پزشکان می توانند فقط احتمال ابتلا و نه به طور صد در صد قاطع، بیماری آلزایمر را تشخیص دهند. با این همه معمولا ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد، تشخیص صحیح توسط افراد متخصص داده می شود. این افراد متخصص شامل روانشناس، روانکاو، متخصص مغز و اعصاب، روانپزشک، پرستار و متخصص کاردرمانی می شود. این متخصصین مشکلات ایجاد شده در حافظه، توانائی استدلال، تکلم، قضاوت و اثرات آن بر زندگی روزمره بیمار را بررسی می کنند.

سابقه پزشکی:

از فرد مبتلا، افراد خانواده و یا دوستان او در مورد علائم بیماری و تغییرات شخصیتی، جسمانی و روانی فرد سوالاتی خواهد شد. همچنین در مورد بیماری های گذشته شخص، سابقه پزشکی و روانی خانواده سوالاتی مطرح می شود.

بررسی وضعیت فکری:

در این قسمت، شخص را از نظر درک زمان، مکان و همچنین حافظه و محاسبات ساده، بررسی می کنند. این تمرینات شامل (بیادآوردن لغات، اجسام، نقاشی کردن، دیکته و سوالاتی چون الان چه سال، ماه و روزی است؟) می شود.

معاینات پزشکی:

برای رسیدن به تشخیص نهائی، یک معاینه کامل پزشکی ضروری است. بدین منظور پزشک احتمال وجود بیماری های قلب، ریه، کبد، کلیه و تیروئید که می توانند علائمی مشابه بیماری آلزایمر ایجاد کنند را بررسی میکند. همچنین سیستم عصبی بررسی می شود تا اطمینان کامل حاصل گردد که سایر امراض عصبی باعث اختلالات بوجود آمده، نمی باشد. به همین منظور پزشک آزمایش هایی بر روی قدرت، کشیدگی و هماهنگی ماهیچه ها، حرکات چشم، تکلم و حس ها انجام می دهد.

وظایف خانواده:

در بعضی مواقع فرد مبتلا خود به پزشک مراجعه می کند. اما درصورتیکه فرد مایل به ملاقات با پزشک نمی باشد، افراد خانواده باید پزشک را از مشکالت فرد با خبر سازند.

نکاتی برای کمک به فرد مبتلا:

 • برای او از پزشک وقت بگیرید.
 • روز ملاقات با پزشک همراه او باشید.
 • این بروشور برای مطالعه به افراد خانواده بدهید.
 • کمک کنید تا اطلاعات لازم برای جلسه اول آماده شود.
 • متوجه باشید که این زمان، اوقات ناخوشایندی برای فرد مبتلا می باشد و باید از نظر روانی او را حمایت نمایید.
 • صبر داشته باشید، ممکن است خیلی طول بکشد تا تشخیص طبی داده شود.

درمان بیماری:

پیشرفت های علم پزشکی در درمان و کنترل بیماری آلزایمر در ده سال گذشته بسیار چشمگیر و موفقیت آمیز بوده است و پزشکان در این باره بسیار امیدوارند. البته نباید درمان را منحصر به مصرف داروها دانست. مراقبت دلسوزانه، حفظ شان و احترام بیمار و توجه به جنبه های انسانی مراقبت نیز از اصول مهم کمک به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می باشد. درمانهای داروئی به شرطی اثر بخشند که محیطی آرام و سرشار از روابط انسانی توام با عشق و آرامش برای بیمار ایجاد شود.

درمان بیماری آلزایمر به دو دسته تقسیم می شود:

 • درمان های دارویی
 • درمان های غیر دارویی و تکمیلی

داروهای مختلفی در کنترل اختلالات شناختی و همچنین اختلالات رفتاری، افسردگی، اضطراب، بی خوابی و روان پریشی بیمار مبتلا به آلزایمر موثرند. همچنین روش های غیر دارویی مثل استفاده از رایحه یا ماساژ با روغن اسطوخدوس و موسیقی درمانی و برقراری ارتباط موثر در کنار درمان های دارویی به کاهش بیقراری بیمار کمک می کند.

برنامه ریزی برای آینده:

میزان پیشرفت بیماری آلزایمر را نمی توان به هیچ وجه از قبل پیش بینی کرد. بنابراین بهتر است که هرچه زودتر بعد از تشخیص بیماری، زمانی که هنوز شخص مبتلا قادر به تصمیم گیری است، برای آینده برنامه ریزی نموده و تصمیماتی در این زمینه گرفته شود.

منبع:
مجله ی پزشکی زندگی سالم
بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *