زندگی سالم > درمان و پیشگیری > درمان > روش‌های کاشت مو
  • فاطمه غیاض
    فاطمه غیاض
  • 475 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

 مو متاسفانه ريزش مو و طاسي سر در افراد به‌ ويژه در آقايان يكي از معضلات جامعه بشري است كه  باعث مي‌شود  برخي افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و بعضي افراد هم به‌ دليل  زيبايي‌ شان به متخصصان پوست و مو مراجعه كرده تا اين معضل را برطرف كنند.

کاشت مو

 بايد گفت كه به‌ طور کلی هر تار مو پس از گذشت ۳ تا ۴ ماه شروع به ريزش  مي‌كند و جای آن موی جدیدی رشد می‌کند. اما زمانی فرد دچار ریزش مو مي‌شود که در طول روز بیش از ۵۰ تار موی او بریزد.

 گاهی اوقات ریزش مو با دارو درمان  می‌شود، اما برای بعضی افراد تنها راه درمان کاشت مو است. هرچند این عمل بسیار طولانی است اما نیازی به بیهوشی ندارد. عملي بسیار ساده و بی‌ خطر است ولي رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آوردن نتیجه مطلوب لازم و ضروری است.

 چون اين عمل حساسیت زیادي دارد به طور تیمی انجام می‌شود. کاشت مو در اصل پیوند یک عضو زنده است و موهای کاشته شده به صورت طبیعی رشد كرده و قابلیت اصلاح و کوتاه کردن و تغییر رنگ را دارند. عمل کاشت و پیوند مو به این صورت است که مو و ریشه مو از نواحی دیگر سر برداشته و به نواحی کم مو منتقل می‌شود. کاشت و پیوند مو این روزها به چند روش انجام  می‌شود که اغلب آنها بسیار مطمئن هستند.

۲ روش FUT  و FIT  جزو رایج‌ ترین روش‌ های کاشت مو هستند.

در روش FIT   که بسیار ملایم است فولیکول موهای قسمت‌های پرپشت سر به‌ صورت تک‌ تک برداشته و به همان صورت تک‌تک در ناحیه کم‌ پشت سر کاشته می‌شوند. برداشت تک‌تک  فولیکول موها توسط تکنیک و دستگاه خاصی صورت می‌گیرد تا کمترین آزار را به این ناحیه وارد کند، به صورتی که نیازی به بخیه ندارد و حتی جای خاصی به جا نمی‌گذارد. موهای کاشته شده بعد از مدتی مانند موهای طبیعی رشد كرده و براي حمام و کوتاه کردن هم مشكلي ندارند.

 FUT   روشی است به شکل جراحی، یک نوار باریک در پشت سر (یا جایی که بانک موی خوبی وجود داشته باشد) برداشته می‌شود. تیم پزشکی این بخش‌ها را به گرافت‌ هایی تقسیم کرده و بعد از آماده‌ سازی، در منطقه خالی یا کم پشت به صورت تک‌تک مي‌كارند. برای کاشت آنها، سوراخ‌هایی در ناحیه ایجاد می‌کنند تا فولیکول‌ها در آن محل قرار داده شوند. موها بعد از مدتی به همان حالت طبیعی قبلی برمی‌گردند و نیاز به استحمام و کوتاه کردن دارند. موارد و توصيه‌هايي كه بايد براي كاشت مو انجام داد اين است كه فرد تا چند شبانه‌ روز به‌ صورت نشسته بخوابد و كارهاي سنگين انجام ندهد كه به محل كاشت مو فشار آيد. همچنين از كمپرس‌هايي كه پزشك توصيه مي‌كند انجام دهد تا نتيجه دلخواهش را به دست آورد. 

منبع:
مجله ی پزشکی زندگی سالم
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *