روش‌های غلبه بر پیری پوست

یک روز در آینه نگاه می‌کنید و متوجه می‌شوید که چیزی متفاوت است. آن خطوط ظریف اطراف چشمان شما دیگر چندان ظریف نیستند و شما بسیار مسن‌تر از سن واقعی خود به‌نظر می‌رسید. ممکن است زمان انجام کاری برای رفع این چین‌وچروک‌ها فرا رسیده باشد؛ اما شما دقیقاً چه‌کاری می‌توانید برای غلبه بر پیری پوست انجام دهید؟

با تمام محصولات تبلیغ شده، ترمیم چین‌وچروک‌ ساده است؛ اما درعین‌حال گیج‌کننده به نظر می‌رسد. کنترل وضعیت چین‌وچروک‌ با یادگیری بیشتر درمورد چین‌وچروک‌ شروع می‌شود. دانستن نحوه شکل‌گیری آن‌ها به شما کمک می‌کند تا در وهله اول نحوه جلوگیری از آن‌ها را یاد بگیرید. آیا می‌توان پیری پوست را معکوس کرد؟ در یک پاسخ کوتاه، بله می‌شود؛ اما احتمالاً حذف کامل و دائمی آن امکان‌پذیر نخواهد بود. در ادامه چند راه‌حل به شما گفته می‌شود که می‌توانید به کمک آن‌ها پیری پوست را معکوس کنید و اگر نتوانستید این‌کار را انجام دهید، می‌توانید از روش‌های دیگری مانند تزریق فیلر پوستی استفاده کنید.

چرا به پیری پوست مبتلا می‌شویم؟

پیری پوست و چین‌وچروک‌ها یک واقعیت زندگی هستند که همه‌ی ما تجربه می‌کنیم؛ اما ممکن است متوجه شده باشید که همه‌ی آن‌ها یک شکل نیستند و عمق آن‌ها نیز یکسان نیست. دلیل این موضوع این است که بسیاری از شرایط مختلف به شکل‌گیری چین‌وچروک‌ کمک می‌کنند. برخی از آن‌ها را می‌توانید کنترل کنید و برخی را نمی‌توانید. در ادامه ۵ دلیل اصلی ایجاد چین‌وچروک و پیری پوست را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قرارگیری در معرض نور خورشید

اگرچه قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افزایش ویتامین D در پوست می‌شود؛ اما از طرفی نیز روند پیری پوست را تسریع می‌کند. پرتو فرابنفش خورشید (UV) باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود که در سطح سلولی به پوست شما حمله می‌کنند. قرار گرفتن طولانی‌مدت و محافظت نشده در معرض نور خورشید باعث ایجاد چین‌وچروک‌ و رنگدانه‌های ناهموار می‌شود که باعث پیری پوست شما می‌شوند.

ژنتیک

شاید وقت آن رسیده باشد که والدین خود را به‌خاطر پیری زودرس پوست خود سرزنش کنید. اگرچه چندین عامل دیگر نیز وجود دارد که می‌توانند در این روند نقش داشته باشد؛ اما زمان ایجاد چین‌وچروک‌ تا حدی ارثی است. برخی افراد به‌دلیل عوامل ژنتیکی دیرتر به پیری پوست مبتلا می‌شوند و برخی دیگر زودتر. شما نمی‌توانید ژنتیک خود را تغییر دهید؛ اما می‌توانند به شما کمک کنند تا پیش‌بینی کنید چه زمانی چین‌وچروک‌‌ها روی پوست شما ظاهر می‌شوند و همچنین می‌توانید برای خنثی کردن تأثیر ژنتیک خود بر وضعیت پوست خود اقدام کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به دلایل زیادی یک عادت ناسالم است؛ اما همچنین یکی از عوامل اصلی چین‌وچروک‌ است. قرار گرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار ممکن است پوست شما را کم آب کند؛ اما مصرف نیکوتین آسیب واقعی را وارد می‌کند. با مصرف مداوم نیکوتین، رگ‌های خونی در لایه بیرونی پوست تنگ‌تر می‌شوند و با گذشت زمان، کند شدن جریان اکسیژن و مواد مغذی به سطح پوست شما باعث ایجاد چین‌وچروک‌ می‌شود.

کم آبی بدن

آب یک عنصر ضروری در بدن شماست که نیاز به جبران روزانه دارد. هنگامی که مصرف آب شما به‌طور مداوم کم باشد، آسیب سلولی در پوست شما رخ می‌دهد. به این فکر کنید که انگور تبدیل به کشمش می‌شود (کمبود رطوبت داخل انگور را فشرده کرده و پوست را چروک می‌کند). کم آبی بدن نیز همین تأثیر را روی پوست شما می‌گذارد.

راه‌های درمان پیری پوست چین‌وچروک‌ چیست؟

1016 720x452 - روش‌های غلبه بر پیری پوست

از آن‌جایی که چین‌وچروک‌ بخشی طبیعی از روند پیری بدن شما هستند، نیازی به درمان ندارند. اگر از ظاهر چین‌وچروک‌ روی پوست خود راضی نیستید، گزینه‌های درمانی مختلفی برای بهبود ظاهر شما وجود دارند.

رتینوئید‌ها

رتینوئید‌هایی که شامل رتینول، رتینال آلدهید (رتین‌آ)، استر‌های رتینیل، آداپالن، تازاروتن و ترتینوئین هستند، مواد شیمیایی خاصی هستند که از ویتامین A به‌دست می‌آیند و به کاهش خطوط و چین‌وچروک‌های پوست شما کمک می‌کنند و بافت، رنگ‌دانه و سطح آب‌رسانی پوست را بهبود می‌بخشند. رتینول را می‌توانید در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه پیدا کنید. رتینول می‌تواند به اعماق لایه‌های پوست شما نفوذ کند تا کلاژن و الاستین را فعال کند که به حفظ ساختار پوست شما کمک می‌کنند و از چین‌وچروک‌ جلوگیری می‌کنند. شما می‌توانید محصولاتی که حاوی رتینوئید هستند (مانند لوسیون یا مرطوب‌کننده) را در خانه به‌طور مستقیم روی پوست خود بمالید. با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید محصولات حاوی رتینوئید برای شما مناسب هستند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یا سوزن‌سوزن کردن پوست، روشی برای جوان‌سازی صورت است که در آن از دستگاهی با چندین سوزن ریز استفاده می‌شود که یک زخم مینیاتوری در لایه بالایی پوست (اپیدرم) ایجاد می‌کند. این زخم در عرض چند دقیقه بهبود می‌یابد و باعث ایجاد کلاژن و الاستین جدید در هنگام بهبودی پوست شما می‌شود. میکرونیدلینگ در بهبود چین‌وچروک‌ یا خطوط ریز پوست مؤثر است.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن به آرامی لایه‌های ضخیم یا ناهموار خارجی پوست شما را ازبین می‌برد یا ساب می‌زند. این روش برای درمان جای زخم یا استرچ مارک، تغییر رنگ پوست یا آسیب‌های ناشی از نور خورشید بهترین گزینه است.

درم ابریژن

درم ابریژن لایه‌های پوست شما را خراش می‌دهد. این درمان برای کاهش چین‌وچروک‌ یا فرورفتگی‌های نامنظم پوست، لایه‌های پوست را ازبین می‌برد. این روش به شما کمک می‌کند پوستی صاف‌تر و جوان‌تر داشته باشید.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی با استفاده از مقدار کمی محلول شیمیایی، عیوب پوست را ازبین می‌برد. این محلول لایه‌های بالایی پوست شما را ازبین می‌برد و فضا را برای رشد پوست جدید و سالم در جای خود باز می‌کند. لایه‌برداری شیمیایی برای درمان چین‌وچروک‌، تغییر رنگ پوست یا جای زخم بهترین گزینه است.

لایه‌برداری پوست با لیزر

لایه‌برداری پوست با لیزر چین‌وچروک‌های صورت و بی‌نظمی‌های ناشی از آسیب آفتاب یا آکنه را کاهش می‌دهد. تکنیک لیزر، پرتو‌های کوتاه و متمرکز نور را به بخش‌هایی از پوست هدایت می‌کند. اگر مشکلات زیر را دارید، کاندیدای ایده‌ئال برای بازسازی پوست با لیزر هستید:

  • خطوط ریز، پایین یا اطراف چشم، پیشانی یا دهان
  • چین‌وچروک‌، پایین یا اطراف چشم، پیشانی یا دهان
  • جای زخم ناشی از آکنه

اگر آکنه فعال دارید، قبل از انجام لیزر درمانی باید صبر کنید تا آکنه شما به‌خوبی کنترل شود. لایه‌برداری با لیزر به‌طورکلی برای افراد با پوست روشن مناسب‌تر است؛ زیرا افرادی که پوست تیره دارند در معرض خطر بیشتری برای تیره شدن رنگ پوست (هیپرپیگمانتاسیون) با درمان‌های خاص هستند.

فیلرهای پوستی

1017 720x480 - روش‌های غلبه بر پیری پوست

چین‌وچروک‌هایی که در نواحی ثابت صورت ایجاد می‌شوند، برای برطرف شدن به فیلرهای پوستی احتیاج دارند. فیلرهای پوستی می‌توانند چین‌وچروک‌های عمیق را برطرف کنند. چین‌‌وچروک‌های برجسته اطراف دهان، بینی و چانه معمولاً به‌کمک فیلرها درمان می‌شوند. رایج‌ترین نوع فیلر پوستی، فیلر مبتنی بر هیالورونیک اسید است. فیلرهای مبتنی بر هیالورونیک اسید نیز توسط برندهای مختلفی تولید می‌شوند و ژوابکس که توسط شرکت رزفارما سوئیس تولید می‌شود، بهترین برند آن به‌شمار می‌رود.

تزریق بوتاکس

تعدیل‌کننده‌های عصبی یا درمان‌های شل‌کننده چین‌وچروک‌، مانند بوتاکس، دارو‌هایی هستند که از سم بوتولینوم به دست می‌آیند. آن‌ها سیگنال‌های شیمیایی خاصی که باعث انقباض ماهیچه‌های شما می‌شوند را مسدود می‌کنند. پزشک شما بوتاکس را به عضلاتی که انقباض آن‌ها باعث ایجاد چین‌وچروک‌ می‌شود مانند بین ابرو‌های شما (خطوط اخم) و خطوطی که از گوشه چشم شما امتداد می‌یابد (پنجه کلاغی)، تزریق می‌کند.

لیفت صورت

لیفت صورت یک روش جراحی است که در آن پزشک پوست و چربی اضافی را از صورت و گردن شما پاک می‌کند. پزشک شما همچنین لایه‌های عضلانی و بافت همبند را سفت می‌کند تا ظاهر چین‌وچروک‌ را کاهش دهد.

منبع: https://zhoabex.ir/

بخش تبلیغات

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زندگی سالم در تهیه‌ تمامی مقالات منتشر شده با این کانت (کاربر بخش تبلیغات) نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا