چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

اگر می‌خواهید تو پُرتر شوید و در عین حال سالم بمانید باید این مقاله را بخوانید.

در این مقاله ما از زبان مارک مک مانوس مربی بدنسازی، ابداع کننده روش T.H.T و کارشناس تغذیه ورزشی و همین‌طور با مشاوره گرفتن از میلاد افتخاری، بسکتبالیست سابق رده‌های ملی و کارشناس بادی کلاسیک، راه‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که نه تنها وزن اضافه کنید و ورزیده‌تر شوید بلکه سالم و تندرست بمانید.

با ما همراه باشید در مجله زندگی سالم

بگذارید کمی سورئال بازی در بیاوریم و عضله را لباس و چربی را کُت در نظر بگیریم.

اگر شما بخواهید تو پُر تر به نظر برسید باید به یکی از این دو اضافه کنید.

Birth control and weight gain fb 2x 720x377 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

خیلی خب… حالا اگر زیر کت چند تا لباس بپوشید ضایع است یا روی لباس چند تا کُت؟ کُت روی کُت پوشیدن مثل این می‌ماند که بروید ساندویچی و سفارش یک ساندویچ بدهید که بجای نان اضافه دورش بربری پیچیده باشند!!! راه منطقی‌ای که برای‌تان باقی می‌ماند این است که لباس بیشتری داشته باشید. یعنی برای وزن اضافه کردن به روش سالم (منطقی)، باید حجم عضله را بالا ببرید.

در گوگل تایپ می‌کنید ” چطور حجم عضله را بالا ببرم؟ ” که هزاران مطلب بالا می‌آید و هر کدام‌شان را که ببینی خودش را تأیید کرده و قبلی را نقض. اما من در این‌جور مواقع به مطالبی رجوع می‌کنم که علمی‌تر و مستندتر باشند. این شما و این ۸ قدم برای وزن اضافه کردن (عضله حجیم کردن) و سالم‎تر شدن، که به هیچ وجه دری وری نیست.

۱۵ تمرین آسان برای تقویت کمر

۱- به اندازه‌ای که بدن‌تان احتیاج دارد کالری مصرف کنید

 

300x200 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

 

اشتباهی که بیشتر افراد لاغر می‌کنند این است که فکر می‌کنند اگر قبلاً یک بشقاب غذا می‌خوردند اکنون ۲ بشقاب بخورند و به این ترتیب طولی نخواهد کشید که چاق میشوند و یک عمر با خوبی و خوشی زندگی کنند.

اما یادتان باشد که گفتیم می‌خواهیم شیوه‌ای را به شما معرفی کنیم که سلامتی‌تان را هم مد نظر داشته باشد، نه این‌که از چاله درتان بیاوریم و داخل چاه بیندازیم‌تان.

از آن‌جا که در این شیوه می‌خواهیم طوری تمرین کنیم تا عضله بیشتری بسازیم، خود به خود مصرف کالری را کمی افزایش خواهیم داد.

بعضی از مربی‌ها توصیه می‌کنند در طول روز ۵۰۰ کالری، بیشتر از آن میزانی که وزن‌تان را ثابت نگه می‌دارد، مصرف کنید.

مارک مک مانوس در این‌باره می‌گوید: من به عنوان مربی هیچ‌وقت ندیدم که این شیوه مؤثر واقع شود و کسی را به صورت سالم چاق‌تر از قبل کند. ۵۰۰ کالری اضافه در روز می‌شود ۳۵۰۰ کالری در هفته، که به نظر من این مقدار خیلی زیاد است.

روزی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری به آن مقدار کالری‌ای که برای ثابت نگه‌داشتن وزن نیاز است، اضافه کنید.

این‌طور گفته می‌شود که میزان کالری‌ای که برای ثابت نگه‌داشتن وزن یک آدم معمولی نیاز است ۲۵۰۰ کالری در روز می‌باشد. به این ترتیب شما قرار است روزی ۲۷۰۰ یا ۲۸۰۰ کالری مصرف کنید.

۲- تمرینات استقامتی را با شدت انجام بدهید

 

استقامتی 300x191 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

 

مشخصاً ایروبیک برای‌تان ماهیچه نمی‌سازد. برای این‌کار باید به تمرینات استقامتی روی بیاورید. راحت‌تان کنم، باید وزنه بزنید.

برای وزنه زدن باید برنامه داشته باشید و بدانید در هر سِت چند بار باید وزنه بزنید تا عضله‌تان، تا جایی که جا دارد حجیم‌تر شود. (هایپروتروفی عضله)

 

۱ تا ۵ حرکت در هر سِت : ۸۵ تا ۱۰۰ درصد تقویت عصب عضله اما هایپرتروفی خیلی کم
۶ تا ۸ حرکت در هر سِت: ۷۵ تا ۸۵ درصد تقویت عصب عضله و تا حدودی هایپرتروفی
۹ تا ۱۲ حرکت در هر سِت: ۷۰ تا ۷۵ درصد متابولیک و عصب عضله تقویت شده

بهترین حالت برای هایپرتروفی و همین‌طور قدرت عضلانی چیزی که به کار شما می‌آید ۸ تا ۱۲ حرکت در هر سِت خواهد بود.

اندازه وزنه چقدر باشد؟

باید انقدر سنگین باشد که بعد از هر ۱۲ بار بلند کردنش دیگر قادر نباشید که آن‌را بلند کنید. اما از آن‌طرف انقدر هم سبک باشد که قادر باشید ۸ حرکت را بدون مشکل انجام دهید.

حالا در این‌جا می‌خواهیم برنامه‌ای را مفت و مجانی به شما معرفی ‌کنیم که تمام فاکتورهای مربوط به حجیم کردن عضله را یک‌‎جا بهبود می‌بخشد.

در طی این برنامه قرار است در سه روز نا متوالی (زوج یا فرد) کل عضلات بدن خود را تمرین دهید.

 1. شنبه
 2. دوشنبه
 3. چهارشنبه

اسکات – ۲ ست اسکات – ۲ ست دِد لیفت
پرس سینه – ۲ ست پرس سینه – ۲ ست پارالل
ساق پا – ۲ ست ساق پا – ۲ ست سرشونه دمبل – ۲ ست
کرانچ نشسته کرانچ نشسته پرس سینه با دمبل – ۲ ست
سرشونه با هالتر از جلو – ۲ ست سرشونه با هالتر از جلو – ۲ ست پشت بازو سیم‌کش – ۲ ست
زیر بغل قایقی دست جمع – ۲ ست زیر بغل قایقی دست جمع – ۲ ست سیم‌کش قایقی – ۲ ست
جلو بازو لاری – ۲ ست جلو بازو لاری – ۲ ست جلو بازو هالتر – ۲ ست
پشت بازو سیم‌کش خمیده – ۲ ست پشت بازو سیم‌کش خمیده – ۲ ست ساعد – ۲ ست
جلو پا – ۲ ست جلو پا – ۲ ست سیم کش زیر بغل دست باز از جلو – ۲ ست
فیله کمر – ۲ ست فیله کمر – ۲ ست پرس پا – ۲ ست
شراگ کول از جلو – ۲ ست شراگ کول از جلو – ۲ ست جلو پا – ۲ ست
مچ و ساعد – ۲ ست مچ و ساعد – ۲ ست پشت پا – ۲ ست

 

 

۳- پروتئین بیشتری بخورید

 

protein 300x213 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

 

گرفتن رژیم پروتئینی برای ساختن عضله الزامی است. بافت عضله از پروتئین تشکیل شده است و برای ساختن آن باید پروتئین بیشتری وارد بدن خود کنید.

چقدر بیشتر؟

خیلی راحت است. به جز آن مقدار همیشگی که می‌خورید و وزن‌تان ثابت می‌ماند، از الان به بعد در طول روز به ازای هر ۱ کیلو از وزن خودتان ۲ گرم پروتئین بخورید. یعنی اگر ۵۰ کیلوگرم وزن دارید ۱۰۰ گرم پروتئین اضافه بر سازمان بخورید.

 

۴- چربی بخورید

 

oil 300x200 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

 

فکر کنم دیگر نیازی نباشد بگوئیم شعار قدیمی ” چربی خر است ” اکنون دیگر منسوخ شده است. حالا که قصد دارید وزن اضافه کنید باید این را بدانید که خوردن چربی برای شما جزو ملزومات است زیرا باعث تولید هورمون تستسترون می‌شود. البته منظور از چربی الزاماً دُنبه‌های شناور در آبگوشت نیست.

در این‌جا لیستی از مواد غذایی که حاوی چربی بوده و خوردن‌شان مفید است را برای‌تان فهرست کرده‌ایم:

 • تخم مرغ
 • ماهی
 • انواع تخمه ها ( فراوری نشده نشده )
 • گردو و پسته و بادام و فندق و روغن هایشان ( فراوری نشده )
 • روغن زیتون
 • آووکادو
 • گوشت قرمز
 • کره طبیعی (کره مارگارین را بندازید دور)
 • روغن نارگیل (حاوی مقدار زیادی از زنجیره میانی تری‌گلیسیرید)

 

۵- ویتامین D تان تأمین باشد

vitamin d 300x197 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

 

تستسترون به شما کمک می‌کند که عضله بسازید – علم در این قضیه هیچ تردیدی ندارد! با این حال، ما می‌خواهیم شما عضله را به صورت طبیعی بسازید تا تندرستی‌تان به خطر نیفتد. این‌جاست که تأمین ویتامین D به کمک می‌آید. در تحقیقی که بر روی ۱۶۵ شرکت کننده مرد بین ۲۰ تا ۴۹ ساله انجام شد، نتایج مشخص کرد کسانی که ویتامین D بیشتری جذب بدن خود کرده بودند، میزان ترشح تستسترون در بدن‌شان بیشتر بود و در نتیجه توانایی‌‎ بیشتری برای ساخت عضله داشتند. البته همانطور که مستحضر هستید، ویتامین D باعث استحکام استخوان‎ها نیز می‌شود.

 

۶- به اندازه بخوابید

 

توپر - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

 

اگر تا الان تمام مراحل بالا را انجام داده باشید اما شب‌ها به اندازه نخوابید، کل کارهای‌تان بیفایده بوده است. (بماند که به تنبلی و کرختی هم دچار می‌شوید)

راهنمای درست خوابیدن

چقدر بخوابیم؟

شبی ۷-۸ ساعت!!!!!

نتایج تحقیقاتی در دانشگاه سنگاپور نشان می‌دهد کسانی که شب‌ها ۴ ساعت یا کمتر می‌خوابند، به میزان ۶۰% کمتر از کسانی که ۸ ساعت می‌‎خوابند، هورمون‌های مربوط به رشد عضله در بدن‌شان ساخته می‌شود. در این تحقیق ۵۳۱ نفر مرد و زن تندرست بین ۲۹ تا ۷۲ ساله مورد آزمایش و پژوهش قرار گرفتند. پس اگر می‌گویند شب سر ساعت ۱۲ بخوابید الکی نیست.

 

۷- کمتر حرص و جوش بخورید

 

 

angry 300x200 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

 

هورمونی هست به نام کورتیزول که می‌تواند یک تنه گند بزند به همه تلاش‌هایی که برای افزایش وزن و تندرستی انجام داده‌اید.

این هورمون مثل یک آدم عصبانی است که دوست دارد چیزهای جلوی دستش را بزند و بشکند، از جمله هورمون‌های آنابولیک یا همان هورمون‌های مربوط به ساخت عضله.

رابطه بین کورتیزول و هورمون‌های آنابولیک خیلی افتضاح است و بالا رفتن کورتیزول بدترین خبری است که می‌توانید به یک هورمون آنابولیک بدهید.

با افزایش کورتیزول، هورمون‌های آنابولیک کاهش می‌یابند. چیزی که باعث افزایش کورتیزول می‌شود حرص و جوش خوردن و استرس داشتن است.

برای تمدد اعصاب، می‌توانید مراقبه (مدیتیشن) انجام بدهید، در پارک یا فضای سبز نزدیک منزل پیاده روی کنید، با عزیزان‌تان وقت بیشتری را بگذرانید، با رفقا جمع شوید دور هم و جوک بگویید و کمی بیشتر بخوابید

 

کافی 300x146 - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

اگر دنبال راهکار هایی برای کاهش استرس خود هستید وارد پنجره جست و جو مجله زندگی سالم شوید تا مقالات کامل تر ما برای شما نشان داده شود.
                                                                                       ۱۰ تکنیک کاهش استرس

 

۸- لب به الکل نزنید

 

.jpg - چطور تو پُر تر شویم؟ تنها در عرض چند هفته!

ما تخصصی در مسائل مربوط به جهان آخرت نداریم اما از بابت این دنیا می‌دانیم که لب زدن به الکل برای سلامتی جسم شما مضر است و اگر می‌خواهید بدن پر و پیمان‌تری داشته باشید باید از مصرف الکل پرهیز کنید.

الکل هم مانند کورتیزول هورمون‌های آنابولیک را می‌پراند.

یک چیز بدترش این است که خوردن الکل باعث تولید بیشتر کورتیزول هم می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند پس از مصرف الکل، هورمون‌های آنابولیک تا ۲۴ ساعت افسرده هستند و شُل و ول حرکت می‌کنند، در حالی‌که هورمون‌های کاتابولیک (یا همان هورمون‌های شعبون بی‌مُخی) افزایش می‌یابند و تا ۱۲ ساعت پس از مصرف شاد و سرحال هستند.

اگر جزو اقلیت‌های مذهبی هم هستید، بهتر است خیلی کم و در حد تَه پِک، آن‌هم شش ماه یک‌بار مصرف کنید. اما اگر می‌خواهید به وزن دلخواه خود دست پیدا کنید بهتر است این یک قلم را برای همیشه کنار بذارید.

نوشته های مشابه

۱۵ دیدگاه

 1. سلام خسته نیاشید دمتون گرم مقاله کاملی بود
  فقط بنده یه سوال داشتم
  می خواستم بدونم اون برنامه ای که داده بودید و گفته بودید روز های غیر متوالی انجام بدید همه اون حرکات رو باید در هر روزی انجام بدیم؟ یا نه
  ممنون میشم جواب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا