زندگی سالم > درمان و پیشگیری > درمان > درمان تنگی کانال نخاعی
  • حمیدرضا رنجبر
    حمیدرضا رنجبر
  • 828 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

بهترین درمان طولانی مدت و نگهدارنده در کلیه بیماران از جمله بیماران دارای تنگی کانال نخاعی ورزش است. امروز در مجله اینترنتی زندگی سالم به بررسی برخی از روش های درمانی برای تنگی کانال نخاعی می پردازیم.

در بیماران تنگی کانال نخاع یعنی بیمارانی که چه به دلیل دیسک چه آرتروز و چه به دلیل هیپرترفی لیگامانی و یا چه دلایل ژنتیکی دارای باریک شدگی فضای داخل کانال نخاع ( تنگی کانال نخاع ) می باشند معمولا خم شدن به جلو موجب باز شدن فضای کانال آنها و کاهش درد در آنها  به دلیل برداشته شدن شدت فشار از روی عصب ها خواهد شد.

در برخی از بیمارانی که دارای دیسک کمر بدون تنگی کانال نخاعی هستند همین حرکت موجب تشدید درد در انها می شود لذا لزوما ورزش باید تحت نظر پزشک متخصص اموزش داده  شود و ادامه یابد.

اولین ورزش مهم در بیماران تنگی کانال نخاع جمع کردن دو پا داخل سینه است ورزشی که در مرحله حاد در بسیاری از بیماران دارای دیسک کمر دردناک است.

در شرایطی که در حالت طاق باز خوابیده ایم  دو پا را در داخل شکم جمع می کنیم و ده شماره نگه می داریم و سپس رها می سازیم و ده مرتبه این ورزش را انجام می دهیم.

ورزش دوم برای تنگی کانال نخاع کشش عضله پریفرمیس در شرایطی است که طاق باز خوابدهایم و زانو ها خم می باشد و لگن را به سمت مخالف می کشیم. در این ورزش باید توجه کنیم که فشار به کمر وارد نشود.

تنگی کانال نخاع

ورزش سوم برای درمان تنگی کانال نخاع کشش عضلات پشت ساق و ران پا می باشد که بسیار در پیشگیری و درمان بیماران درار دیسک کمر و همچنین بیماران تنگی کانال نخاعی به عنوان یک ورزش کلیدی مطرح می شود.

برخی از درمان‌های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی

  • درمان کایروپراکتیک یا مانیپولاسیون

فلسفه این درمان مبتنی بر این است که محدود شدن جنبش در ستون فقرات، باعث کاهش عملکرد صحیح آن و بروز درد کمر می‌گردد.

متخصصان کایروپراکتیک با درمان دستی و تنظیم ستون فقرات، حرکت طبیعی ستون فقرات را بازمی‌گردانند.

آنها همچنین با اعمال کشش و نیروی رانش، به افزایش فضای بین مهره و کاهش فشار بر اعصاب آسیب دیده کمک می‌کنند.

طبق اظهارات برخی افراد، درمان و مراقبت کایروپراکتیک برای آنها سودمند بوده است. تحقیقات انجام شده تا‌کنون نشان داده است که درمان کایروپراکتیک، از درمان‌های سنتی غیر جراحی موثر برای برطرف کردن درد حاد کمر و از جمله تنگی کانال نخاع است.

  • طب سوزنی

این روش درمان شامل تحریک مکان‌های خاصی بر روی پوست با انواع تکنیک‌ها است،که در اکثر موارد از سوزن‌های نازک، محکم و فلزی برای نفوذ در پوست استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که درد پایین کمر، یکی از مناطقی است که در آن طب سوزنی برای افراد موثر واقع شده است.

اوزون درمانی:

یکی از جدیدترین درمان های تنگی کانال نخاع اوزون درمانی می باشد.

استفاده از گاز O3 در بسیاری از موارد موجب باز شدن نسبی کانال و  کاهش علایم و خصوصا درد های انتشاری پا در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاع  می شود.

کاهش تورم پاها ، کاهش گرفتگی پاها از جمله فواید اوزون درمانی در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاع می باشد.

اوزون درمانی تنگی کانال نخاع بسته به تشخیص متخصص طب فیزیکی  ممکن است در داخل مطب و یا در بیمارستان انجام شود. اوزون درمانی عارضه خاصی ندارد اما ممکن است بعضی از بیماران تنگی کانال نخاعی به آن جواب ندهند.

دلايل متعددي در توجيه استفاده از اوزون براي درمان عارضه تنگي کانال نخاعي کمري وجود دارد:

  • بررسي تاريخچه بيماري تنگي کانال نخاعي کمري نشان مي‌دهد که شدت اين عارضه در اغلب بيماراني که از آن رنج مي‌برند، با گذشت زمان الزاماً بيشتر و بدتر نمي‌شود و بنابراين در اغلب موارد مي‌توان انجام عمل جراحي را به تأخير انداخت.
  • تزريق استروئيدها در ناحيه پايين کمر، شدت درد ناشي از اين عارضه و نياز به انجام عمل جراحي را کاهش مي‌دهد. از آنجا که اوزون هم به مانند استروئيدها، فسفوليپاز را مسدود مي‌کند، بنابراين جايگزين کردن استروئيدها با اوزون که يک داروي بسيار ايمن‌تر است و ساز و کار عملکرد آن هم مشابه با استروئيدهاست، يک اقدام منطقي و توجيه‌پذير خواهد بود.
  • همچنين اوزون ميزان خونرساني و گردش خون در سطح سلولي را افزايش مي‌دهد و از اين طريق هم مي‌تواند در کاهش درد ناشي از تنگي کانال نخاعي مؤثر واقع شود. در حال حاضر، از  روش تزريق سرخرگي اوزون براي تسکين درد و التهاب ناشي از استئوآرتروز زانو استفاده مي‌شود، بنابراين قاعدتاً اين روش بايد در مورد علائم استئوآرتروز مفصل فاست هم مؤثر باشد.
  • تزريق اوزون به داخل سوراخ بين مهره‌اي (اينترا-فورامينال) در مقايسه با تزريق استروئيدها، تأثير بيشتري در تسکين درد ناشي از فتق ديسک‌هاي پايين کمر دارد (و اثرات درماني آن از ماندگاري بيشتري برخوردار است).

لیزر درمانی تنگی کانال نخاع:

استفاده از لیزرهای پیشرفته و جدید با کاهش تورم موجود در کانال نخاعی موجب باز شدن ورم از کانال های نخاعی و ایجاد شرایط مناسب جهت انجام ورزش می باشد.

لیزر های نسل جدید بر خلاف لیزرهای نسل قدیم به داخل کانال نخاع نفوذ می کنند و می توانند اثرات درمانی خود را اعمال کنند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *